Cholesterolis: ko reikėtų vengti mityboje?
Cholesterolis
Kas yra cholesterolis?
Cholesterolis – tai riebalinė medžiaga, kurios organizmui reikia daugeliui svarbių funkcijų atlikti, pavyzdžiui, ląstelių membranoms kurti, vitaminui D gaminti ir hormonams sintetinti. Didžioji dalis cholesterolio natūraliai gaminama kepenyse, tačiau dalį jo gauname su maistu – ypač su tokiais produktais kaip mėsa, pieno produktai ir kiaušiniai. Keliaudamas kraujagyslėmis cholesterolis susijungia su baltymais, ir šie junginiai vadinami lipoproteinais. Lipoproteinai skirstomi į du pagrindinius tipus: DTL, arba „gerąjį“ cholesterolį, ir MTL, arba „blogąjį“ cholesterolį.
DTL cholesterolis (didelio tankio lipoproteinai) vadinamas „geruoju“ todėl, kad jis padeda pašalinti cholesterolio perteklių iš kraujo ir nukreipia jį į kepenis, kur jis yra suskaidomas ir pašalinamas iš organizmo. Kuo didesnis DTL lygis kraujyje, tuo mažesnė rizika susirgti širdies ligomis. Priešingai, MTL cholesterolis (mažo tankio lipoproteinai), vadinamas „bloguoju“ cholesteroliu, gali kauptis kraujagyslių sienelėse, sudarydamas apnašas ir mažindamas arterijų pralaidumą. Tai sukelia uždegimą, arterijų sukietėjimą (aterosklerozę) ir padidina širdies infarkto ar insulto riziką.
Ko negalima valgyti, kai yra aukštas cholesterolis?
Didelio cholesterolio kiekio kraujyje kontrolė pirmiausia prasideda nuo mitybos korekcijų. Pradžioje reikėtų sumažinti sočiųjų riebalų ir transriebalų kiekį maiste, nes jie tiesiogiai didina MTL, arba „blogojo“, cholesterolio lygį. Sotieji riebalai dažniausiai randami raudonoje mėsoje, svieste, kiaušinių tryniuose ir riebiuose pieno produktuose, todėl šių produktų vartojimą patartina riboti. Transriebalai, kurių yra perdirbtuose maisto produktuose, kepiniuose ir greitame maiste, taip pat stipriai didina cholesterolio lygį ir sukelia uždegiminius procesus organizme. Šie riebalai gali kauptis kraujagyslių sienelėse, todėl juos vartoti reikėtų kaip galima rečiau.
Perdirbti produktai, turintys daug cukraus ir rafinuotų angliavandenių (saldumynai, balta duona, pyragaičiai), gali netiesiogiai didinti cholesterolio lygį ir prisidėti prie padidėjusio kraujo cukraus lygio. Taip pat verta atkreipti dėmesį į pieno produktus – riebus sūris, grietinė ir grietinėlė turi daug sočiųjų riebalų, todėl reikėtų rinktis liesesnius variantus arba mažinti šių produktų vartojimą. Kava, vartojama be cukraus ir riebios grietinėlės, dažniausiai neturi didelės įtakos cholesterolio lygiui, tačiau per didelis kavos su cukrumi ir grietinėle vartojimas gali turėti neigiamą poveikį.
Siekiant mažinti blogojo cholesterolio kiekį, taip pat svarbu rinktis sveikesnius riebalus – alyvuogių aliejų, avokadus, riešutus ir riebias žuvis, tokias kaip lašiša ir skumbrė, kuriose yra daug omega-3 riebalų rūgščių. Šios sveikųjų riebalų rūšys skatina DTL, arba „gerojo“ cholesterolio, lygio didėjimą, taip pat mažina uždegimą ir saugo širdies bei kraujagyslių sveikatą.
Galiausiai, cholesterolio mažinimas reikalauja subalansuotos mitybos, kurioje yra daug daržovių, vaisių, pilno grūdo produktų ir skaidulų. Skaidulos, ypač esančios avižose, ankštinėse kultūrose ir linų sėklose, padeda mažinti cholesterolio įsisavinimą žarnyne ir palaiko bendrą sveikatą.