Geležies papildai vaikams
Kūdikių ir jau ūgtelėjusių vaikų tėvai žino, jog maistinės medžiagos, mineralai ir geležies vitaminai yra gyvybiškai svarbūs mažylio augimui ir vystymuisi. Nors didžioji dauguma vaikų reikiamą maistinių medžiagų kiekį turėtų gauti iš kasdieninės visavertės ir subalansuotos mitybos, ne visada tai pavyksta užtikrinti 100%.
Kada rekomenduojama vaikams duoti geležies papildus?
Geležis yra vienas svarbiausių mikroelementų žmogaus organizme ir viena iš pagrindinių kraujo sudedamųjų dalių, dalyvaujanti kraujodaroje ir būtina hemoglobino sintezei. Jei geležies organizme nestinga, kūnas yra gerai aprūpinamas deguonimi. Tačiau jei geležies stokojama, atsiranda rizika susirgti mažakraujyste. Geležies stokos anemija yra dažniausiai pasitaikanti vaikų kraujo liga.
Geležis yra nepaprastai svarbi augančiam vaiko organizmui, jo raidai ir vystymuisi, todėl šio mineralo trūkumas mažiems vaikams ir kūdikiams yra ypač pavojingas ir gali turėti rimtų ilgalaikių pasekmių. Trūkstant geležies sulėtėja vaikų motorinė ir kalbos raida, lėčiau vystosi nervų sistema. Jei geležies trūksta vyresniems vaikams, jiems paprastai būna sunku susikaupti, jie prasčiau mokosi rezultatai, juos išvargina net nedidelis fizinis krūvis.
Pilnai išnešioti kūdikiai gimsta su geležies atsargomis, kurių paprastai pakanka pirmiems šešiems mėnesiams, todėl geležies trūkumo anemija per pirmąjį pusmetį pasireiškia itin retai.
Iki gimimo sukauptos geležies atsargos gali greičiau išsekti, jei kūdikis gimė anksčiau laiko, jei vaikas gimė mažo svorio.
Kūdikiai ir maži vaikai geležies gauna su mamos pienu arba su pieno mišiniu. Maždaug nuo 6 mėnesio Pasaulio Sveikatos Organizacija (PSO) rekomenduoja pradėti papildomą primaitinimą, palaipsniui įvedant vis naujus produktus. 1,5-2 metų vaikas apie 98% geležies turi gauti su „kietu“ maistu.
Geležies stoka ir dėl jos atsirandantys sveikatos sutrikimai vystosi palaipsniui. Jei vaikas su maistu gauna nepakankamą geležies kiekį, jo organizmas pradeda naudoti kaulų čiulpuose sukauptas geležies atsargas.
Kokie požymiai išduoda, jog augančiam vaiko organizmui trūksta geležies?
- Pasikeitusi išvaizda: išblyškusi, sausėjanti oda, plaukų slinkimas, lūžinėjantys nagai
- Menkas fizinis pajėgumas: silpni raumenys, nuolatinis nuovargis
- Nervų sistemos bei smegenų veiklos sutrikimai: prastas miegas, dėmesio sutelkimo ir išlaikymo sunkumai, pablogėjusios kognityvinės funkcijos
- Širdies ritmo sutrikimai: atsiradus deguonies trūkumui organizme, dėl paspartėjusios kraujotakos labiau apkraunama širdis
- Mitybos sutrikimai: suprastėjęs petitas, gliuteno netoleravimas
- Imuninė sistema: dažnas sirgimas virusinėmis ir infekcinėmis ligomis
Dažniausiai su vitaminų ir/ar mineralinių medžiagų trūkumu susiduria tie vaikai, kurie privesti laikytis ribojančios dietos arba kurie yra labai išrankūs maistui. Pastebėjus nerimą keliančius simptomus, vertėtų pasitarti su gydytoju arba vaistininku, o ypač naudinga atlikti išsamius tyrimus, padėsiančius tiksliai įvertinti, kokių konkrečiai medžiagų trūksta vaiko organizme. Paprastai vitaminų, mineralų ir kitų medžiagų kiekis nustatomas atliekant laboratorinius kraujo tyrimus.
Geležis vaikams gali būti įvairių formų: lašeliai, sirupas, skystos geležies shot'ai, kapsulės ar tirpios geležies tabletės.
Nuo kokio amžiaus galima duoti geležies papildus vaikams?
Geležies trūkumas ir anemija gali atsirasti ne tik dėl nepilnavertės mitybos, bet ir dėl augimo šuolių paauglystėje, taip pat dėl įvairių ligų ar infekcijų. Kraujo specialistai – hematologai – teigia, kad pažaboti mažakraujystę galima valgant geležimi praturtintą maistą arba papildant mitybą geležies preparatais. Dėl geležies papildų vartojimo poreikio, trukmės ir intensyvumo reikėtų pasikonsultuoti su pediatru, taip pat atlikti reikiamus kraujo tyrimus.
Didžiausias mažakraujystės pavojus iškyla kūdikystėje ir paauglystėje. Kūdikiams mažakraujystė pavojingiausia nuo 4 mėnesių iki 1,5 metų, kai įgimtas geležies atsargas mažylis jau būna išeikvojęs, o su maistu dar negauna pakankamo jo kiekio. Sulaukus paauglystės geležies poreikis taip pat būna didesnis – dėl greito kūno augimo, suaktyvėjusios hormonų veiklos, mergaitėms – dėl prasidėjusių mėnesinių.
Svarbu žinoti, kad jei po 2-3 mėnesių geležies papildų vartojimo kraujo tyrimų rezultatai nepagerėja, būtina ieškoti anemijos priežasties, ypač tais atvejais, kuomet anemija pasireiškia vyresniam vaikui.
Kur įsigyti geležies papildų vaikams?
El.parduotuvėje merita.lt galite įsigyti geležies papildų vaikams, pateikdami savo užsakymą internetu. Jei pageidaujate produktus įsigyti savo mieste, užsukite pas mūsų partnerius Kaune, Vilniuje, Klaipėdoje, Panevėžyje, Šiauliuose. Kartais geležies papildams būna taikoma akcija, tai suteikia progą juos įsigyti pigiau. Iškilus klausimams, visada laukiame Jūsų skambučio telefonu +370 699 77461 arba laiško el.paštu info@merita.lt.