Maisto papildai smegenims

Kuo papildai smegenims gali būti naudingi?

Ne vienas ir ne greičiausiai ne kartą esame susidūrę su situacija, kai sunku sutelkti dėmesį, kai nesiseka ilgesnį laiką išlaikyti koncentracijos, kai galva, atrodo lyg tuščia puodynė. Visi šie dalykai gali signalizuoti apie tai, jog svarbiausiam mūsų „kompiuteriui“ – smegenims – trūksta maistinių medžiagų.

Žmogaus smegenys sveria apie 1,1-1,9  kg. Jos sudaro vos 2% žmogaus kūno, tačiau sunaudoja daugiau kaip 20% organizmui reikalingos energijos. Smegenys - aktyviausias žmogaus organas, dirbantis be poilsio dienų, 24/7 – net kai mes miegame ir mūsų būsena iš sąmonės persijungia į pasąmonę, smegenys ir toliau reguliuoja visų organų veiklą.

Smegenų veiklai reikia didelio kiekio deguonies ir energijos, todėl natūralu, kad smegenims įtemptai dirbant, būtina pasirūpinti, kad jos nestokotų maistinių medžiagų. 

Paskaičiuota, kad suaugusio žmogaus smegenims kasdien būtina gauti apie 120 g gliukozės, kurią organizmas paprastai gauna iš angliavandenių. Pagrindinis angliavandenių šaltinis -  košės, miltiniai patiekalai, vaisiai, todėl kiekvieną rytą derėtų pasirūpinti pilnaverčiais pusryčiais. Nepavalgius kraujyje sumažėja cukraus, o tai lėtina smegenų veiklą, mažina koncentraciją, didina nuovargį.

Maisto papildai smegenims

Smegenims labai svarbūs ir baltymai, sudaryti iš aminorūgščių, kurių mūsų organizmas pats pasigaminti negali. Žmogaus organizmui artimiausi gyvūninės kilmės baltymai, jų gausu pieno produktuose, mėsoje, kiaušiniuose, žuvyje.

Riebalai – dar viena svarbi medžiaga ne tik smegenims, bet ir širdžiai, smegenims, imuninėms ląstelėms. Riebalai skirstomi į geruosius, kurie turi mononesočiųjų ir polinesočiųjų riebalų rūgščių, ir bloguosius, sudarytus iš sočiųjų, gyvūninės kilmės, riebalų rūgščių, kurių gausu mėsoje, kiaušiniuose, svieste.

Iš polinesočiųjų riebalų rūgščių svarbiausios smegenims yra omega-3 ir omega-6, kurių organizmas pats pasigaminti jų negali, todėl jas turime gauti su maistu. Geriausias ir patogiausias jų šaltinis – riebios žuvys (lašiša, tunas) arba žuvų taukai, bet jų taip pat yra žaliose lapinėse daržovėse, linų sėmenyse, avokaduose, riešutuose.

Omega-3 ir omega-6 riebalų rūgštys vadinamos nepakeičiamomis, nes iš jų žmogaus organizme pasigamina kitos riebalų rūgštys, kurios yra svarbios protinei veiklai, nervų sistemos vystymuisi ir smegenims, regėjimui bei visaverčiam augimui. Šios rūgštys saugo galvos smegenis nuo uždegiminių procesų ir dalyvauja formuojantis ląstelių membranoms.

Nervų sistemai itin svarbūs ir naudingi yra B grupės vitaminai, ypačB5, B6, B12 ir B9 (folio rūgštis), kurių stokojant, ima trikti nervų sistema, blogiau perduodami nerviniai impulsai, prastėja kognityvinės funkcijos, pasireiškia nuovargis, trūksta energijos, blogėja koordinacija. Trūkstant B grupės vitaminų gali suprastėti atmintis, nes šie vitaminai smegenims padeda gaminti neuromediatorius, pernešančius nervinius impulsus tarp smegenų ir kūno. B grupės vitaminų galime gauti su maistu, pagrindiniai jų šaltiniai -  kiaušiniai, kepenėlės, grūdai, daržovės, pieno produktai.

Smegenų veiklai svarbūs riebaluose tirpūs vitaminai A, D ir E. Itin stipriomis antioksidacinėmis savybėmis pasižymintis vitaminas E Šis vitaminas saugo smegenų ląsteles nuo laisvųjų radikalų sukeltos oksidacinės pažaidos. Smegenys pasižymi ypatingu jautrumu oksidaciniam stresui, kuris žmogui senstant stiprėja ir tampa viena iš pagrindinių kognityvinių sutrikimų priežastimi. Vitaminas E mažina uždegimą ir padeda išlaikyti sveikas smegenų ląstelių membranas. Šio vitamino gausu tamsiose lapinėse daržovėse, avokaduose, raudonose paprikose, šparaguose, manguose, moliūguose, įvairiose sėklose ir riešutuose.

Daugybė tyrimų patvirtinta, kad smegenų veiklai gerinti reikalingos tikros maistinės medžiagos: flavonoidai, nesotieji riebalai ir omega-3 riebalų rūgštys. Šios medžiagos padeda atitolinti kognityvinius sutrikimus, stiprina smegenis, malšina uždegiminius procesus, mažina demencijos riziką.

Kada rekomenduojama vartoti maisto papildus smegenims?

Pasaulyje yra atlikta daugybė klinikinių tyrimų, patvirtinančių papildų smegenų kraujotakai ir smegenų veiklai gerinti naudą ir efektyvumą, tačiau svarbu atminti, kad jokie maisto papildai negali pakeisti visavertės ir subalansuotos mitybos. Tačiau maisto papildai gali praversti tiems žmonėms, kurie, pavyzdžiui, yra alergiški vieniems ar kitiems produktams ir kurie iš mitybos negali gauti reikiamo tam tikrų medžiagų kiekio.

Maisto papildai smegenims

Jei jau nusprendėte, kad jums reikia papildų smegenų veiklai gerinti, rinktis tikrai rasite iš ko. Paprastai smegenų veiklą skatinantys papildai skirstomi į 4 kategorijas:

  1. Medžiagos, skirtos smegenų kraujotakai gerinti (pavyzdžiui, ginkmedžio ekstraktas)
  2. Smegenų ląstelių formavimosi procese dalyvaujančios maistinės medžiagos (pavyzdžiui, omega-2 riebalų rūgštys)
  3. Medžiagos, padedančios moduliuoti neuromediatorius (pavyzdžiui, L-teaninas)
  4. Su metais atsirandančią kognityvinių funkcijų sutrikimo riziką mažinančios medžiagos ir vitaminai smegenims (pavyzdžiui, B grupės vitaminai, vitaminai C, D, A, E ir K, polifenoliai, bakopa).

Ar įmanoma perdozuoti šių papildų?

Geriausia būtų, jei maisto papildus smegenims parinktų kvalifikuotas sveikatos specialistas – šeimos gydytojas, neurologas ar dietologas, kuris puikiai žino žmogaus sveikatos būklę, jo ligos istoriją, gali įvertinti galimas alergines reakcijas ir paskirti geriausiai žmogaus poreikius atitinkantį papildą bei jo vartojimo intensyvumą ir trukmę.