Maisto papildai protinei veiklai

Kuo pasižymi papildai protinei veiklai?

Mokslininkų teigimu, kognityvinės (pažinimo) funkcijos – svarbi orientacijos pasaulyje, savivertės, neatsiejama socialinės integracijos dalis. Pažinimo funkcijos – tai smegenų gebėjimas gauti, perdirbti, integruoti, išlaikyti ir atkurti informaciją, orientuotis laike, vietoje ir savyje, įsiminti ir naudotis žiniomis, intelektu, regos, erdvės suvokimo funkcijomis. Visos jos yra būtinos normaliai žmogui funkcionuoti ir integruotis į visuomenę, todėl nieko nuostabaus, kad susilpnėjus pažinimo funkcijoms labai suprastėja gyvenimo kokybė.

Maisto papildai protinei veiklai

Kognityvinių funkcijų silpnėjimas yra tiesiogiai susijęs su amžiumi. Pastaruoju metu vyresnių žmonių populiacijoje šis sutrikimas diagnozuojamas dažniau. Vyresnis amžius yra vienas svarbiausių rizikos veiksnių tiek lengviems kognityviniams sutrikimams, tiek demencijoms (pvz., Alzheimerio ligai) išsivystyti. Pažinimo funkcijų silpnėjimas ne visada atspindi pradinį silpnaprotystės etapą, tačiau net nedidelis jų pokytis gali žlugdyti asmenį ir priversti keisti kasdienės veiklos įpročius. Silpnėjant kognityvinėms funkcijoms, padidėja depresijos išsivystymo rizika, dažnesnė socialinė izoliacija, mažėja savarankiškumas, žmogus tampa priklausomas nuo kitų.

Pirminė rekomendacija smegenų aktyvumo ir produktyvumo išlaikymui – yra kasdieninė visavertė ir subalansuota mityba. Tyrimai atskleidė, kad mažesnė atminties praradimo rizika pasireiškė žmonėms, kurie laikosi Viduržemio jūros regiono dietos. Deja, tam tikri aspektai, susiję su gyvenimo būdu (rūkymas, alkoholio vartojimas, nesubalansuota mityba, fizinio aktyvumo stoka ir stresas) didina kognityvinio nuosmukio ir atminties praradimo riziką. Tokiu atveju gydytojai rekomenduoja į pagalbą pasitelkti maisto papildus protinei veiklai.

Maisto papildai protinei veiklai

Naujos kartos maisto papildų protinei veiklai sudėtyje dažnai galima rasti bioaktyvių polifenolių. Didelės apimties klinikinės studijos atskleidė, kad konkrečių polifenolių, daugiausia flavonoidų, suvartojimas su maistu yra tiesiogiai susijęs su amžiaus įtakoto kognityvinio nuosmukio rizikos mažinimu ir pažinimo funkcijų gerinimu. Svarbu - teigiamą poveikį pažinimo funkcijoms turi tik didelio bioprieinamumo flavonoidai, ypač katechinai, flavonoliai ir antocianinai.

Papildų protinei veiklai formulėse dažniausiai galima rasti B grupės vitaminų, folio rūgšties, cinko, ginkmedžio, bakopos (mėlynžiedės taškuonės), rozmarino rūgšties.

Vitaminai B5, B6, B9 ir B12 padeda palaikyti normalią protinę ir nervų sistemos veiklą, normalią psichologinę funkciją, normalią energijos apykaitą, normalią imuninės sistemos veiklą ir padeda mažinti pavargimo jausmą ir nuovargį.

Tūkstančius metų ginkmedis Rytų medicinoje buvo vartojamas kaip preparatas nuo sutrikimų, susijusių su senatve. Pagrindinė jo funkcija - gerinti smegenų kraujotaką.

Mėlynžiedė taškuonė (bakopa), kurios sudėtyje yra 20% bakozidų, saugo ir stiprina atmintį, gerina pažintinius įgūdžius ir palaiko smegenų sveikatą.

Cinkas padeda palaikyti normalią pažinimo funkciją, normalią maistinių makromedžiagų, riebalų rūgščių ir vitamino A apykaitą, normalią baltymų sintezę, normalią imuninės sistemos veiklą.

Kada rekomenduojama vartoti tokius papildus?

Maisto papildai protinei veiklai ir atminčiai rekomenduojami tais atvejais, kai intensyviai studijuojama ir mokomasi naujų dalykų, taip pat tiems, kas aktyviai dirba protinį darbą, ir, žinoma, brandaus amžiaus žmonėms - kognityvinėms (pažinimo) funkcijoms ir atminčiai gerinti.

Vaikams protinei veiklai rekomenduojamų papildų sudėtyje vertėtų ieškoti melisos, kuri švelniai ramina, mažina hiperaktyvumą ir gerina koncentraciją.

 

Literatūros sąrašas
  1. Budrys V. Klinikinė neurologija. Vilnius, 2003.
  2. Sartori AC, et al. The impact of inflammation on cognitive function in older adults: implications for healthcare practice and research. J Neurosci Nurs 2012;44:206–17.