Gerosios bakterijos
Gerosios bakterijos, dar kitaip vadinamos probiotikais, yra gyvi mikroorganizmai, kuriuos organizmas gauna žmogui valgant tam tikrus maisto produktus (pavyzdžiui, kefyrą, pasukas, jogurtą, raugintas ar fermentuotas daržoves bei vaisius), kuriuose dominuoja natūralūs probiotikai, susidarantys rūgimo proceso metu, arba vartojant gyvybingomis bakterijomis praturtintus maisto papildus.
Kas yra gerosios bakterijos?
Žmones dažnai klaidina terminas “pieno rūgšties bakterijos”, dažnai vartojamas kalbant apie probiotikus. Gerosios bakterijos nėra gaunamos iš pieno, tad jos yra be laktozės, tačiau tam tikros bakterijų padermės, pavyzdžiui, laktobacilos, gamina pieno rūgštį – iš čia ir kilęs jų pavadinimas, o dauguma probiotinių padermių netgi padeda skaidyti laktozę.
Gerosios bakterijos yra atsakingos už sveiką žarnyno mikrobiotos pusiausvyrą, kuri siejama su bendra žmogaus savijauta. Tyrimai vis dažniau patvirtina žarnyno mikrobiotos – žmogaus viduje ir ant jo paviršiaus egzistuojančių bakterijų bendruomenės – svarbą imuninei sistemai bei bendrai organizmo sveikatai.
Žmogaus organizme gyvų bakterijų įvairovė paprastai skirstoma į blogąsias ir gerąsias bakterijas, nors iš tiesų, nei pirmosios turi piktų kėslų žmogų susargdinti, nei antrosios – jį išgelbėti. Viską lemia patogeninių ir gerųjų bakterijų pusiausvyra – kol “geriečių” daugiau, tol esame pakankamai atsparūs mikrobams ir virusams. Siekiant užtikrinti sveiką mikrobiotos balansą, visada verta galvoti apie šią pusiausvyrą, ją puoselėti bei saugoti, nes ji yra gana trapi. Ją lengvai pažeidžia netinkama mityba (maisto produktai su pernelyg daug cukraus, su cheminiais dažikliais ir skonio stiprikliais, taip pat - alkoholis), stresas, ypač ilgalaikis, vartojami medikamentai.
Vienas iš žarnynui reikalingų gerųjų bakterijų šaltinių gali būti aukštos kokybės maisto papildai su gyvybingomis probiotinėmis bakterijomis – lakto ir bifido bakterijomis. Visada verta rinktis patikimų gamintojų gerąsias bakterijas (probiotikus), kurių sudėtyje yra reikšmingas skaičius (kolonijas formuojantys vienetai) gyvybingų lakto ir bifido bakterijų.
Papilduose su gerosiomis bakterijomis gali būti nuo vienos iki keliolikos skirtingų probiotinių bakterijų padermių. Kuo daugiau skirtingų padermių (štamų) – tuo didesnė tikimybė, kad šie probiotikai ras sau giminingų žmogaus organizme. Taip pat labai svarbu, kad produkto sudėtyje būtų ne tik gyvybingų bakterijų, bet ir maistinių skaidulų (prebiotinių medžiagų), sudarančių palankias sąlygas žarnyno mikrobiotai priklausančių bakterijų mitybai.
Kam reikalingos gerosios bakterijos?
Kalbant apie gerąsias bakterijas, susimąstyti priverčia faktas, kad mikroorganizmų DNR žmoguje yra daugiau nei paties žmogaus DNR. Neįtikėtina, bet esame labiau gyvos bakterijos, nei žmonės! Žmogaus organizme priskaičiuojama daugiau kaip 100 trilijonų įvairiausių mikroorganizmų, o žarnyno mikrobiotai priklausanti bakterijų bendruomenė sveria panašiai kaip žmogaus smegenys – apie 1,5-2 kilogramus.
Gerosios bakterijos ne tik palaiko sveiką žarnyno mikrobiotos pusiausvyrą, dalyvauja virškinimo sistemos veikloje, padeda įsisavinti maistines medžiagas, vitaminus ir mineralus, bet ir aktyviai dalyvauja imuniniame organizmo atsake prieš virusus ir patogeninius mikrobus. Todėl labai svarbu, kad kasdieninėje mityboje netrūktų maisto produktų, kuriuose yra natūralių probiotikų ir skaidulų.
Pastarąjį dešimtmetį mokslininkai itin daug dėmesio skiria mikrobiotoms tyrimams, tyrinėja probiotikų svarbą ir naudą žmogaus organizmui, tikrina jų veiksmingumą, bandant atrasti naujus būdus ir efektyvias priemones antsvorio, cukrinio diabeto, alergijų, psichikos ligų prevencijai bei gydymui.
Žarnyno mikrobiotos pakitimus į teigiamą ar neigiamą pusę įtakoja daugelis veiksnių: gyvenimo būdas, mitybos įpročiai, darbo ir poilsio režimas, stresas, vartojami vaistai, ypač antibiotikai, steroidiniai preparatai ir geriamos kontraceptinės piliulės.
Kada vartoti gerąsias bakterijas?
Probiotikai arba gerosios bakterijos dažnai skiriamos gydantis antibiotikais arba jau pabaigus jų kursą, mat šie vaistiniai preparatai smarkiai ir ilgam išderina žarnyno mikrobiotos pusiausvyrą.
Profilaktiškai gerosios bakterijos gali būti skiriamos moterims, kurias vargina grybelinės infekcijos ir ginekologiniai uždegimai, pavyzdžiui, kandidozė (dažnai dar vadinama „pienlige“), ko pasėkoje atsiranda diskomfortas makštyje.
Stiprios gerosios bakterijos skiriamos tuomet, kai pasireiškia disbakteriozė, kuomet vargina pilvo pūtimas ir dujų kaupimasis (meteorizmas), sutrikus virškinimui ar ženkliai pasikeitus tuštinimosi režimui. Gerąsias bakterijas rekomenduojama vartoti tuomet, kai yra diagnozuotas DŽS (dirgliosios žarnos sindromas), sergant uždegiminėmis žarnyno ligomis (pavyzdžiui, Krono liga), kai žmogus netoleruoja laktozės, taip pat varginant alergijoms, apsinuodijus, ūmiai vemiant ar viduriuojant.
Gerosios bakterijos žarnynui taip pat praverčia kelionių metu, ypač lankantis egzotinėse šalyse, kai keičiasi klimatas, laiko juostos, maistas ir vandens kokybė, kas gali sudirginti jautresnę virškinimo sistemą ar netgi baigtis ūmiu apsinuodijimu.
Gerosios bakterijos dažniausiai būna kapsulėse, kurios apsaugo probiotines bakterijas nuo skrandžio rūgšties poveikio. Tokia gerųjų bakterijų forma tinka suaugusiems žmonėms ir vyresniems kaip 3 metų vaikams, kurie jau moka saugiai nuryti kapsulę. Kūdikiams ir vaikams gerosios bakterijos dažniausiai būna tirpių miltelių, suspensijos ar lašiukų forma.
Gerąsias bakterijas rekomenduojama vartoti 1 ar 2 kartus per dieną, atsižvelgiant į vartojimo rekomendacijas, kurias pateikia konkretaus maisto papildo gamintojas.
Geriausios probiotinės padermės yra tos, kurios pasižymi atsparumu agresyviai terpei (skrandžio rūgščiai ir tulžies druskoms). Priešingai nei vaistiniai preparatai, gerosios bakterijos nebūna silpnos ar stiprios. Probiotinio papildo efektyvumą ir veiksmingumą lemia kolonijas formuojančių bakterijų skaičius, pavyzdžiui, 3 milijonai, 5 milijardai ir pan.
Kur įsigyti gerųjų bakterijų?
Elektroninėje parduotuvėje merita.lt rasite net keletą skirtingų maisto papildų su gerosiomis bakterijomis ir savo užsakymą galėsite pateikti internetu. Svetainėje pateikta išsami informacija apie produktų sudėtis bei savybes, čia taip pat rasite vartotojų atsiliepimus, kuriuos įvertinę, galėsite išsirinkti geriausius produktus. Gerąsias bakterijas galite įsigyti ne tik internetu, bet ir vaistinėse Kaune, Vilniuje, Klaipėdoje, Panevėžyje, Šiauliuose; mūsų partnerių kontaktinę jų informaciją rasite čia: Pardavimo vietos. Kartas nuo karto prekėms gali būti taikomos nuolaidos, tad gerosios bakterijos kaina gali būti patrauklesnė nei įprastai. Iškilus klausimams, kviečiame kreiptis į mūsų specialistus el.paštu info@merita.lt arba telefonu +370 699 77461.