Skaidulinės medžiagos

Kas yra skaidulinės medžiagos?

Sąvoka ,,skaidulinės medžiagos“ pirmą kartą 1953 m. pavartojo Hipsley, apibūdinant maiste esančias augalinių ląstelių sieneles. 1970 m. Burkitt, stebėjęs Afrikoje gyvenančių žmonių mitybą, kurioje gausu skaidulinių medžiagų, iškėlė hipotezę, jog skaidulos maiste mažina gliukozės koncentraciją kraujyje po valgio ir sumažina storosios žarnos (kolorektalinio) vėžio išsivystymo tikimybę.

Skaidulinėmis medžiagomis arba maistinėmis skaidulomis vadinami augaliniuose produktuose esantys angliavandeniai (polisacharidai), kurių nevirškina žmogaus organizmas. Už šių medžiagų skaidymą, virškinimą, fermentaciją ir apdorojimą yra atsakinga storojo žarnyno mikrobiota.

Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (ES) Nr. 1169/2011 pateikiamas toks skaidulinių medžiagų apibrėžimas: Skaidulinis maistas (skaidulinė medžiaga) – angliavandenių polimerai su trimis ar daugiau monomero grandžių, kurių žmogaus plonoji žarna nevirškina ir neįsisavina, ir kurie priskiriami šioms kategorijoms:

  • valgomiems angliavandenių polimerams, kurie vartojant natūraliai susidaro maiste,
  • valgomiems angliavandenių polimerams, gautiems iš maisto žaliavos fiziniu, fermentavimo ar cheminiu būdu ir turintiems naudingą fiziologinį poveikį, įrodytą visuotinai pripažintais moksliniais įrodymais,
  • valgomiems sintetiniams angliavandenių polimerams, turintiems naudingą fiziologinį poveikį, įrodytą visuotinai pripažintais moksliniais įrodymais.

Skaidulinės medžiagos

Europos maisto saugos tarnybos ekspertai skaidulinį maistą skirsto į keturias pagrindines grupes:

1) nekrakmolingi polisacharidai, pavyzdžiui, celiuliozė, hemiceliuliozė, pektinai, β-gliukanai
2) atsparūs oligosacharidai (frukto- ir galakto-oligosacharidai ir kt.

3) atsparūs chemiškai arba fiziškai apdoroti krakmolai

4) ligninas

Pagal tirpumą vandenyje maistinės skaidulos skirstomos į tirpias ir netirpias. Tirpioms maisto skaiduloms priskiriami pektinai, o netirpioms – celiuliozė.

Kuo skaidulinės medžiagos naudingos organizmui?

Pastaraisiais metais skaidulos maiste labai liaupsinamos ir – ne be reikalo, nes jų teikiama nauda išties didelė. Jos ne tik maitina už gerą žmogaus savijautą ir stiprią imuninę sistemą atsakingą žarnyno mikrobiotą ir suteikia gerosioms bakterijoms palankią terpę klestėti ir daugintis, bet ir, kaip rodo tyrimai, skaidulinių medžiagų mišinys saugo nuo širdies ir kraujagyslių ligų, mažina tikimybę susirgti antrojo tipo cukrinio diabetu. Skaidulos virškinamajame trakte veikia kaip „šluota“ spartina žarnyno peristaltiką ir padeda išvengti vidurių užkietėjimo. 

Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo specialistai pateikia skaidulinių medžiagų poveikio sveikatai mokslinių tyrimų apžvalgą.

Kada rekomenduojama vartoti skaidulines medžiagas?

Maistinės skaidulos, kaip baltymai, angliavandeniai ir riebalai, yra energijos šaltinis: 1 g skaidulų suteikia 2 kcal energijos.

Per parą žmogaus organizmui reikia ne mažiau kaip 12 g skaidulinių medžiagų mišinio, optimalus jų kiekis - 20-30 g. Natūralūs skaidulų šaltiniai – pilnagrūdė duona, riešutų ir sėklų mišinys, daržovės, uogos.

Pusryčių metu žmogus turėtų gauti apie 5 g skaidulų iš pilno grūdo duonos, linų sėmenimis pagardintos avižų košės, ekologiškų vaisių ar uogų.

Užkandžiaujant reikėtų rinktis salotas, vaisius ir su maistu gauti apie 9 g skaidulų.

Tiek pietų, tiek vakarienės lėkštėje pusę porcijos turėtų sudaryti daržovės, iš kurių organizmas gaus likusius 11 g reikalingų skaidulinių medžiagų.
Deja, vartotojų apklausos ir tyrimai rodo, kad dėl nevisavertės mitybos didžioji dalis žmonių nesuvartoja reikiamo kiekio skaidulų. Tokiu atveju mitybą papildyti galima vartojant kokybiškus maisto papildus, kurių sudėtyje yra maistinių skaidulų.

Skaidulinės medžiagos

El.parduotuvėje merita.lt rasite probiotikų formulę, paturtintą skaidulinėmis medžiagomis – fruktooligosacharidais iš cikorijos šalnų inulino. Čia taip pat galėsite susipažinti su vartotojų atsiliepimais apie kitus populiariausius ir labiausiai patikusius produktus bei pateikti savo užsakymą internetu. Produktus taip pat galite įsigyti ir vaistinėse savo mieste Kaune, Vilniuje, Klaipėdoje, Panevėžyje, Šiauliuose. Kartais maisto papildams būna taikoma akcija, tai suteikia progą juos įsigyti pigiau. Iškilus klausimams, visada laukiame Jūsų skambučio telefonu +370 660 33553 arba laiško el.paštu info@merita.lt.