Maisto papildai kremzlėms

Sąnarių skausmas – dažniausiai pasitaikanti liga pasaulyje. Mitas, kad ji vargina tik sulaukusius vyresnio amžiaus. Deja, nuo sąnarių ligų kenčia ir visai jauni žmonės, kartais - net paaugliai bei vaikai.

Kas sukelia sąnario skausmą ir kada gali prireikti papildų kremzlėms?

Sąnarių skausmą gali sukelti įvairios priežastys:

  • traumos, kai staigus pasisukimas, smūgis, kryptelėjimas ar nesėkmingas šuolis baigiasi plyšusiais raiščiais ar įtrūkusiu menisku. Tokie pažeidimai sukelia staigų ir labai stiprų skausmą, sąnario patinimą, judesio amplitudės ribotumą.
  • per didelis, per intensyvus, per ilgas fizinis krūvis, kai netreniruotas žmogus pasirenka ilgą bėgimą, pernelyg sunkaus svorio nešimą. Tokiais atvejais paprastai jaučiamas lėtinis skausmas, maudimas, lokalus sąnario patinimas.
  • natūralus kremzlės susidėvėjimas dėl amžiaus – sąnarių artrozė. Tai sukelia sąnario funkcijos sutrikimą, lėtinį skausmą, judesiai darosi riboti, gali atsirasti šlubavimas.
  • įvairūs uždegimai, kylantys dėl reumatinių ir infekcinių ligų, taip pat sinovitai. Tokiais atvejais atsiranda sąnario patinimas, paraudimas, gali atsirasti skausmas, pakilti temperatūra.

Vidutinio ir vyresnio amžiaus žmonių sąnarių kremzlinis audinys yra silpnesnis, su amžiumi jau pasidėvėjęs, pakitusi jo struktūra ir todėl jis tampa lengviau pažeidžiamas. Nekreipiant dėmesio į šiuos pakitimus, gali išsivystyti osteoartritas (sąnarių artrozė). Tokiu atveju bus reikalingi vaistai nuo artrozės ir gydymas gali užsitęsti ilgiau.

Maisto papildai kremzlėms

Todėl jaučiant diskomfortą sąnariuose, vertėtų apsilankyti pas gydytoją ir atlikti reikiamus tyrimus. Jei tyrimų rezultatai parodys, kad problemos nėra toli nepažengusios ir rimtesnių padarinių galima išvengti taikant fizioterapiją, skausmui numalšinti skiriami paprasti metodai: tepalai, kineziterapinė mankšta, įtvarai, papildai kremzlėms ar priešuždegiminiai vaistai. Tačiau jei problemos užsisenėjusios, gali prireikti ir rimtesnio sąnario gydymo ar net endoprotezavimo (kelio sąnario keitimo protezu).

Kalbant apie papildus kremzlių atstatymui, vertėtų ieškoti produktų, kurių sudėtyje būtų struktūrinių kremzlių medžiagų – chondroitino, gliukozamino, MSM.  

Nusilpusių kremzlių požymiai

Nusidėvėjus sąnario kremzlei, susiaurėja tarpas tarp sąnarių ir dėl to tarp kaulų atsiranda didesnė trintis. Pirmieji požymiai, išduodantys kremzlės susidėvėjimą - sąnario skausmas, sustingimas, patinimas ir nelankstumas. Dėl varginančio skausmo žmogus apriboja savo fizinį aktyvumą ir ilgainiui dėl to nusilpsta raumenys, o tai savo ruožtu priveda prie sąnario nestabilumo.

 Maisto papildai kremzlėms

Sąnario skausmo stiprumas ir lokalizacija gali skirtis, priklausomai nuo jį sukėlusios priežasties, tačiau dažniausiai pasitaikantys simptomai ir požymiai, signalizuojantys apie kremzlinio audinio nusidėvėjimą, yra šie:

  • sąnario patinimas ir kietumas
  • skaudančios vietos paraudimas ir karštis
  • sąnario nestabilumas
  • nemalonus traškėjimas/girgždėjimas sąnaryje
  • negalėjimas ištiesti ar sulenkti galūnės per sąnarį

 Į gydytoją vertėtų kreiptis, tuomet, kai:

  • jei traumos metu išgirdote/pajutote pokštelėjimą ar spragtelėjimą
  • aiškiai matoma kelio deformacija
  • sąnarys yra ištinęs, paraudęs, karštas
  • sąnaryje jaučiate nepraeinantį arba vis atsinaujinantį skausmą
  • jei judesių amplitudė darosi ribota, o judant vargina strigimo jausmas ir traškėjimas
  • nebegalite visu svoriu atsistoti ir išstovėti ant vienos kojos
  • nebegalite pilnai sulenkti ar ištiesti kojos per sąnarį
  • jaučiate nestabilumą judant 

Kremzles stiprinančių papildų vartojimas

Sąnarį sudarančių kaulų galus dengianti kremzlė yra sudaryta ląstelių, vadinamų chondrocitais, ir iš kolageno bei baltymų sudaryto matrikso. Sveiko sąnario kremzlė leidžia kaulams judėti tarpusavyje be jokios trinties. Tačiau kai kremzlės dalys nusidėvi arba yra traumuojamos - atsidengia po kremzle esantis kaulas. Pakenkta kremzlė atidengia šiurkštesnį paviršių ir galiausiai kaulai pradeda trintis vienas į kitą. Sąnario kremzlės pažeidimas - nesvarbu dėl traumos ar dėl ligos - visada sukelia skausmą, sąnario nestabilumą ir labai pablogina sąnario funkciją.

Sąnarių skausmo ne visada pavyksta pilnai išvengti, tačiau yra keletas dalykų, kurių vertėtų imtis tam, kad kuo labiau sumažintume jo atsiradimo tikimybę:

  • išlaikykite optimalų svorį – antsvoris didina sąnarių apkrovą, o normalaus svorio palaikymas sumažina judėjimo metu sąnariui tenkantį krūvį
  • sportuokite su specialistų priežiūra – neteisingai atliekami fiziniai pratimai gali pakenkti sąnariams
  • treniruokite ir stiprinkite raumenyną – stiprūs, elastingi raumenys, raiščiai ir sausgyslės suteikia kaulams ir sąnariams visišką stabilumą.
  • reikalui esant naudokite įtvarus – tai stabilizuos sąnarį ir padės išvengti tolimesnių traumų
  • pasitarę su gydytoju, vartokite nesteroidinius vaistus nuo uždegimo ir/arba profilaktiškai - maisto papildus kremzlėms stiprinti. 

Kremzlių atstatymui ir stiprinimui naudingi gliukozaminas, chondroitinas ir MSM. 

Maisto papildai kremzlėms

Gliukozaminas yra amino polisacharidas, randamas visuose žmogaus organizmo audiniuose, didžiausia jo koncentracija yra kremzlėse ir sausgyslėse. Tai pagrindinė sąnarių kremzlių „statybinė medžiaga“. Gliukozaminą natūraliai gamina pats žmogaus organizmas, ir ši medžiaga vertinama dėl savo savybių palaikyti gerą sąnarių funkciją ir sumažinti kremzlių dėvėjimąsi. 

MSM (metilsulfonilmetanas) yra vertingas biologiškai aktyvios sieros šaltinis. Siera reikalinga daugeliui organizmo veiklų, ji skatina kremzlės atsinaujinimą dalyvauja skausmo kontrolėje, detoksikacijoje ir audinių regeneraciniuose procesuose. 

Chondroitinas yra jungiamojo audinio polisacharidas, ypač svarbus normaliai sąnario kremzlės struktūrai užtikrinti. Chondroitino pagrindinė funkcija - sulaikyti vandenį sąnario kremzlėje. Kremzlės neturi kraujagyslių, todėl sąnarinis (sinovinis) skystis gyvybiškai svarbus sąnario struktūros palaikymui. Trūkstant šio skysčio, sutrinka sąnario mityba, dėl ko jis tampa sausas ir pažeidžiamas. 

Stipriu priešuždegiminiu poveikiu pasižymi ciberžolės veiklioji medžiaga kurkuminas. Teksaso universiteto laboratorijoje atliktas tyrimas patvirtino, kad atitinkamomis dozėmis vartojamas kurkuminas turi tokį pat skausmą mažinantį ir priešuždegiminį poveikį, kaip aspirinas ir ibuprofenas! (Takada Y, Bhardwaj A, Potdar P, Aggarwal BB. Nonsteroidal anti-inflammatory agents differ in their ability to suppress NF-kappaB activation, inhibition of expression of cyclooxygenase-2 and cyclin D1, and abrogation of tumor cell proliferation. Oncogene. 2004 Dec 9;23(57):9247-58. doi: 10.1038/sj.onc.1208169. PMID: 15489888. (JAV).