Gliukozaminas

Kas yra gliukozaminas?

Gliukozaminas yra medžiaga, kurią natūraliai gamina pats žmogaus organizmas, ir kuri vertinama dėl savo savybių palaikyti gerą sąnarių funkciją ir sumažinti kremzlių dėvėjimąsi. Tai grynas aminosacharidas, kuris atlieka labai svarbų vaidmenį, gaminant glikozaminoglikaną ir glikoproteinus. Šios dvi medžiagos yra pagrindiniai sąnarių, kremzlių, sausgyslių ir raiščių bei sinovijų skysčio elementai. Su metais žmogaus organizmas pagamina vis mažiau šių junginių, tad ilgainiui kremzliniame audinyje pradeda sekti gliukozamino atsargos ir kremzlės darosi vis labiau pažeidžiamos. Gliukozamino trūkumui organizme kompensuoti į pagalbą gali būti pasitelkiami maisto papildai.

Gliukozaminas

Skiriami du pagrindiniai maisto papilduose esančio bio-aktyvaus gliukozamino tipai: gliukozamino hidrochloridas ir plačiausiai naudojamas gliukozamino sulfatas.

Maisto papildų sudėtyje esantis gliukozaminas gali būti išgaunamas iš kelių skirtingų šaltinių. Pavyzdžiui, gliukozamino sulfatas išgaunamas iš vėžiagyvių (krevečių, krabų, omarų) išoriniuose skeletuose randamo chitino, o gliukozamino hidrochloridas - iš vegetariško pobūdžio šaltinių (kukurūzų).

Kuo jis naudingas organizmui?

Gliukozamino papildai gali padėti pagerinti sąnarių funkciją kelio arba klubo sąnario osteoartritą turintiems žmonėms, apraminti sąnarių skausmą, taip pat lėtinti kremzlių dėvėjimąsi bei irimą ar su amžiumi susijusio osteoartrito progresavimą.

Klinikiniuose tyrimuose, kuriuose tirta gliukozamino papildų nauda sveikatai, daugiausia dėmesio skiriama kelio, klubo ir stuburo osteoartrito gydymui. Osteoartritas – tai viena dažniausių sąnarių ligų visame pasaulyje. Tai – imuninė liga, kurios metu susidaro būklė, kai su amžiumi sąnarių kremzlės plonėja ir dyla, todėl judesiai tampa skausmingi, jų amplitudė ribota, dažnai atsiranda tinimas. Ši liga dažniausiai pažeidžia kelio, klubo, stuburo (kaklo ir juosmens), čiurnos sąnarius. Kaip rodo tyrimai, osteoartritu serga apie 1/3 vyresnių nei 65 metų amžiaus žmonių, daugiausiai – moterys.

Gliukozaminas

Viename 6 mėnesius trukusiame klinikiniame tyrime dalyvavo virš 1500 pacientų su kelio osteoartritu. Tyrimas atskleidė, kad gliukozamino sulfato pagrindu pagaminti maisto papildai sumažino skausmą pacientams, kurie skundėsi lengvais ar vidutinio sunkumo simptomais, tačiau neparodė itin didelio efektyvumo sunkia osteoartrito forma sergantiems pacientams.

Devynioliką skirtingų tyrimų apimanti metaanalizė (2013 m.) parodė, kad kelio osteoartritu sergantiems pacientams gliukozamino sulfato poveikis buvo kur kas veiksmingesnis, palyginti su placebu.

Kas palengvina gliukozamino pasisavinimą?

Gliukozamino pasisavinimą ir veiksmingumą lemia tai, kaip jis derinamas su kitomis maistinėmis medžiagomis, kurios padeda normalizuoti sąnarių funkciją.

Su gliukozaminu puikiai „sutaria“ chondroitinas, tai – kita labai svarbi sudedamoji kremzlės dalis.

Vitaminas C taip pat dažnai būna įdėtas į gliukozamino papildų sudėtį. Jis padeda palaikyti normalų kolageno, kuris reikalingas normaliai kaulų ir kremzlių funkcijai, susidarymą bei padeda apsaugoti ląsteles nuo oksidacinės pažaidos.

Dažnai gliukozaminas skiriamas kartu su kalciu, kuris reikalingas normaliai kaulų būklei palaikyti.

Gliukozaminas

Gliukozamino papildai gali būti įvairių formų – kapsulėmis ar milteliais, skirtais geriamajam tirpalui ruošti.

Kiek gliukozamino reikia vartoti?

Gliukozamino naudą atskleidusiuose tyrimuose tiriamiesiems kasdien buvo skiriama po 1500 mg gliukozamino sulfato (forte). Gliukozamino hidrochloridas nėra taip gerai ištirtas, tačiau manoma, kad jo poveikis pasireiškia, skiriant paros normą – 750–1500 mg.

Kai kurie pacientai gliukozamino papildų poveikį pradeda jausti jau po keleto pirmųjų vartojimo dienų. Tačiau didžioji dalis žmonių teigiamą poveikį pajunta preparatą vartojant 4-12 savaičių.

Gliukozamino papildų nerekomenduojama vartoti vaikams iki 14 metų ir nėščioms moterims, nes nėra jų saugumą patvirtinančių įrodymų.

Kur galima įsigyti kokybiškų maisto papildų su gliukozaminu ir chondroitinu?  

Aukštos kokybės ir kliniškai patvirtinto veiksmingumo papildų gliukozaminu ir chondroitinu galite įsigyti internetu, užsukę į el.parduotuvę merita.lt arba vaistinėse Kaune, Vilniuje, Klaipėdoje, Panevėžyje, Šiauliuose; kurių kontaktinę informaciją rasite čia: Pardavimo vietos. Kartais šiems papildams gali būti taikoma akcija, tad gliukozamino kaina gali būti dar geresnė. Mūsų svetainėje rasite išsamią informaciją apie produkto savybes bei gliukozamino atsiliepimus paliktu vartotojų apie populiariausius ir geriausiai patikusius papildus. Norėdami pigiau įsigyti maisto papildus su gliukozaminu ir chondroitinu, drąsiai klauskite mūsų specialistų patarimo.

Literatūros šaltiniai: