Geležies papildai

Šiuolaikinėje visuomenėje geležies stoka arba geležies stokos anemija yra vienas iš labiausiai paplitusių negalavimų. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) apskaičiavo, kad 15% pasaulio gyventojų turi silpniau ar stipriau išreikštą geležies trūkumą. 

Kada gerti geležies papildus?

Geležis yra nepaprastai svarbus žmogui mikroelementas, randamas maiste ir būtinas gyvybei palaikyti. Geležis organizme atlieka daugybę funkcijų, tačiau pagrindinės yra dvi:  

  1. Geležis yra hemoglobino – raudonųjų kraujo kūnelių (eritrocitų) baltymo sudėtyje ir yra atsakinga už deguonies išnešiojimą po organizmą, taip užtikrindama pakankamą kiekį „kuro“ ląstelių veiklai. 
  2. Geležis pašalina organizme susidarantį anglies dioksidą.

Anemija arba mažakraujystė – tai patologinė organizmo būklė, kuomet hemoglobino kiekis kraujyje nukrinta žemiau normos ribos. Dėl to pablogėja deguonies pernešimas krauju į organizmo audinius ir žmogus iš pradžių jaučia silpnumą, galvos svaigimą, o vėliau jam darosi sunku ne tik dirbti, bet ir judėti. 

Nedideli geležies apykaitos pokyčiai gali sukelti tokius pat ar panašius simptomus kaip geležies stokos anemija. Anemijos kilmė gali būti skirtinga, tačiau jai būdingas prastas geležies ir/ar vitamino B12 ir/ar folio rūgšties įsisavinimas iš maisto. Geležies trūkumas organizme gali būti išreikštas taip:  

  • Geležies stoka: būklė prieš anemiją, kai geležies atsargos organizme yra sumažėjusios, bet nevisiškai išsieikvojusios. Tai sutrikimas, kurio metu paprastai nebūna ryškių klinikinių simptomų. 
  • Geležies stokos anemija: išsivysto tik tada, kai geležies atsargos organizme visiškai išsieikvoja. Ši anemija pasireiškia tada, kai raudonieji kraujo kūneliai negali pernešti pakankamai geležies ir deguonies į kūno ląsteles.

Geležies papildai

Geležies stokos anemijos simptomai:

  • bendras išsekimas ir silpnumas
  • išaugusi ligų rizika
  • nuovargis kojose
  • pastovus mieguistumas
  • gyvybingumą praradusi oda
  • plaukų slinkimas, trapūs nagai

 Visi žmonės, nepriklausomai nuo jų amžiaus, turėtų laikytis įvairios ir subalansuotos mitybos ir su maistu gauti reikalingą geležies kiekį, tačiau yra grupių, kurios dėl geležies trūkumo yra labiau pažeidžiamos, pavyzdžiui:

Paaugliai. Pagreitėjęs augimas šiame gyvenimo etape sąlygoja naujų audinių formavimosi poreikių padidėjimą. Merginoms geležies trūkumo rizika padidėja dėl prasidėjusių menstruacijų, kai kraujuojant netenkama geležies. 
 
Vaisingo amžiaus moterys. Moterys, kurios praranda daug kraujo per menstruacijas, kurios naudojasi intrauteriniais prietaisais (gimdos spirale) ir moterys, kurios jau anksčiau sirgo anemija. 
 
Nėštumas ir žindymo laikotarpis. Moterų kraujo tūrio padidėjimas organizme padidina geležies poreikį, ypač per antrąjį ir trečiąjį nėštumo trimestrus. 
 
Sportininkai. Atliekant fizinius pratimus, geležies netenkama per prakaitą ir kartu su šlapimu. Sportininkams rekomenduojama kontroliuoti geležies kiekį atliekant kraujo tyrimus. 

Geležies papildai

Geležies trūkumas organizme atsistato per gana ilgą laiką ir jos atsargos sukaupiamos sunkiai, todėl nustačius anemiją dažniausiai skiriamas gydymas naturaliais geležies vitaminais. papildais ir preparatais.

Vidutinis natūralus geležies paros poreikis, reikalingas eritrocitų (raudonųjų kraujo kūnelių) gamybos palaikymui, yra 20 mg. Didžioji organizmui reikalingos geležies dalis gaunama iš pasenusių eritrocitų, o likusį kiekį (apie 1-2 mg) turėtume gauti su maistu.

Didesnį dėmesį mitybai turėtų skirti ir vegetarai bei veganai. Jiems rekomenduojamas 1,8 karto didesnė geležies paros norma, nes šį mikroelementą jie gauna tik su augaliniu maistu, iš kurio geležis nėra pasisavinama taip efektyviai, kaip iš gyvulinės kilmės maisto produktų.

Jei žmogus per mitybą neužtikrina reikiamo geležies kiekio, rekomenduojama papildomai vartoti geležies papildus. Jei organizmas praranda geležį dėl tam tikrų fiziologinių ar patologinių būklių, tuomet reikėtų ieškoti efektyviausių geležies preparatų su didesniu geležies kiekiu.

Geležies vitaminai, papildai ir preparatai yra pagrindinis geležies stokos anemijos gydymo būdas. Papildomai vartojant geležies papildus, jų poveikis pasireiškia maždaug po 3-4 dienų ir teigiamų rezultatų galima pasiekti greičiau nei vien tik per mitybą.

Kaip vartoti geležies preparatus?

Naturalūs geležies papildai gali būti įvairių formų, dažniausiai skiriami geriamieji geležies preparatai: kapsulės arba tabletės, skysti tirpalai ar lašeliai, vandenyje tirpūs milteliai ar mikrogranulės ir pan. Jei anemija labai sunki, gali būti naudojami ir intraveninės geležies preparatai. Geležies papilduose esanti geležis dažniausiai yra geležies sulfato, geležies gliukonato ar geležies citrato druskų pavidalu.

Geležies papildus ir geležies preparatus rekomenduojama vartoti ilgesnį laiką: trumpiausiai 3 mėnesius, bet dažniausiai – ilgiau, norint pasiekti pakankamą stabilų hemoglobino bei feritino kiekį. Tam būtina atlikti kraujo tyrimus prieš ir po geležies preparatų vartojimo.

Siekiant kuo gerenio geležies įsisavinimo, geležies preparatus rekomenduojama vartoti 1 val. prieš valgį arba 2 val. po valgio.

Geležies papildai

Renkantis papildus, dėmesį rekomenduojama atkreipti į geležies preparatus, kurių sudėtyje yra dvivalentė geležis, bei geležies įsisavinimą gerinantis vitaminas C.

Svarbu žinoti, kad tam tikri maisto produktai gali slopinti geležies absorbciją žarnyne ir apsunkinti jos įsisavinimą. Tokiems produktams priskiriama grūduose ir ankštiniuose augaluose esanti fitino rūgštis, arbatoje randami taninai, tai pat - polifenoliai, pienas, kofeinas.

Neretai vieni efektyviausių geležies preparatai gali sukelti ir nemalonius šalutinius poveikius: pilvo pūtimą ir dieglius, vidurių užkietėjimą, pajuodusias išmatas, metalo poskonį burnoje.

Pernelyg dideli geležies kiekiai gali būti toksiški organizmui; didžiausia saugi geležies paros dozė yra 45 mg suaugusiems ir vyresniems kaip 14 metų vaikams.

Geležies papildų ir preparatų vartojimo trukmė ir dozavimas priklauso nuo anemijos sunkumo. Labai svarbu, kad geležies papildai būtų vartojami tiksliai taip, kaip nurodė gydytojas arba kaip rekomenduojama vartojimo instrukcijoje.

Kur įsigyti geležies papildus?

Apsilankius elektroninėje parduotuvėje merita.lt, rasite kokybiškų geležies papildų ir greitai bei lengvai galėsite pateikti savo užsakymą internetu. Šiuos papildus galima įsigyti ir pas mūsų partnerius Kaune, Vilniuje, Klaipėdoje, Panevėžyje, Šiauliuose. El.svetainėje rasite vartotojų atsiliepimus apie geriausius ir populiariausius produktus. Kartais geležies papildams gali būti parduodami su akcija, tai puiki galimybė įsigyti juos gera kaina. Iškilus klausimams susisiekite su mumis telefonu +370 699 77461 arba atsiųskite laišką el.paštu info@merita.lt.

Literatūros sąrašas

  1. Jaskovikienė V. Geležies trūkumo požymiai ir jų gydymas. Farmacija ir laikas. 2005.
  2. Geležies preparatai ligų profilaktikai ir gydymui | e-medicina. 2018.
  3. Kurpienė V. Mitybos specialistė pataria: kokiuose produktuose yra daugiausia geležies.
  4. Kohn J. Iron. Academy of Nutrition and Dietetics. 2017.
  5. Office of Dietary Supplements - Iron. 2020.
  6. Hoffbrand A. V., Moss. P. A. H. Essential Haematology, 6th edition. United States: Wiley-Blackwell; 2011.
  7. Iron supplements: Types, uses, and side effects. 2020.
  8. Iron Supplements: Who Should Take Them? Healthline. 2020.
  9. The 7 Best Iron Supplements of 2020, According to a Dietitian. Verywell Health. 2020.
  10. How Long Does It Take For Iron Supplements To Work? Active Iron. 2020.
  11. Dietary Iron and Iron Supplements. WebMD. 2019.
  12. The 10 Best Iron Supplements of 2020. Healthline. 2020.