Probiotikai po antibiotikų: kaip atkurti žarnyno balansą

Probiotikai po antibiotikų

Antibiotikai ir probiotikai

Antibiotikai yra vaistai, skirti kovoti su bakterinės kilmės infekcijomis. Nors jie yra itin veiksmingi naikinant patogenines bakterijas, antibiotikai veikia ne tik kenksmingas bakterijas, bet ir geruosius mikroorganizmus, kurie itin svarbūs sveikai žarnyno mikrobiotos pusiausvyrai. Dėl to antibiotikų vartojimas gali sukelti disbiozę – žarnyno bakterijų disbalansą, dėl kurio gali atsirasti virškinimo sutrikimai, viduriavimas ar vidurių užkietėjimas. Norint sumažinti antibiotikų sukeltą poveikį ir greičiau atkurti žarnyno sveikatą, po gydymosi antibiotikais rekomenduojama vartoti probiotikus. Probiotikai padeda atstatyti mikrobiotos pusiausvyrą, kas yra svarbu visam organizmui.

Antibiotikų poveikis organizmui

Antibiotikai gali sukelti įvairius šalutinius poveikius, tokius kaip:
  • Žarnyno disbiozė. Antibiotikai sunaikina ne tik patogenines bakterijas, bet ir gerąsias bakterijas, kas gali sukelti žarnyno disbiozę. Dėl to gali kilti virškinimo problemų, pilvo pūtimas, vidurių užkietėjimas arba viduriavimas.
  • Silpnesnis imunitetas. Žarnyno mikrobiota vaidina svarbų vaidmenį imuninei sistemai. Sutrikus jos sveikam balansui, gali sumažėti organizmo atsparumas infekcijoms.
  • Grybelinės infekcijos. Kai kuriems žmonėms antibiotikų vartojimas gali sukelti grybelines infekcijas, tokias kaip kandidozė, kadangi susilpnėja natūrali bakterijų pusiausvyra.
  • Maistinių medžiagų įsisavinimo sutrikimai. Kai kurios gerosios bakterijos padeda organizmui įsisavinti tam tikras maistines medžiagas. Jas sunaikinus, organizme gali pasunkėti vitamino K, B grupės vitaminų ir kitų maistinių medžiagų pasisavinimas.

Probiotikai po antibiotikų vartojimo

Probiotikai padeda atkurti žarnyno mikrobiotos pusiausvyrą po antibiotikų vartojimo, mažina disbiozės simptomus ir gelbsti esant viduriavimui. Po antibiotikų vartojamų probiotikų sudėtyje dažniausiai yra Lactobacillus ir Bifidobacterium rūšių bakterijų, kurios padeda greitai atkurti žarnyno mikrobiotą. Norint, kad probiotikai būtų veiksmingi, rekomenduojama:
  • Skirti dėmesio profilaktikai. Rekomenduojama probiotikus vartoti ne trumpiau kaip 3-4 savaites po antibiotikų kurso pabaigos.
  • Pasirinkti tinkamus probiotikus. Kai kurie probiotikai yra specialiai sukurti vartoti kartu su antibiotikais arba po jų. Tokiuose probiotikuose dažnai būna stipresnių bakterijų rūšių arba didesnė bakterijų koncentracija.
  • Probiotikai su prebiotikais. Probiotikų papildai dažnai būna praturtinti prebiotikais – medžiagomis, kurios tarnauja kaip maistas gerosioms bakterijoms ir sukuria joms palankią terpę daugintis.
Probiotikų vartojimas kartu su antibiotikais arba po jų padeda išvengti antibiotikų sukeltų šalutinių poveikių.