Osteoporozė: simptomai ir gydymas

Osteoporozė

Osteoporozė – kas tai?

Osteoporozė yra kaulų liga, kai kaulų tankis mažėja ir todėl kaulai tampa trapesni ir labiau linkę lūžti. Šis procesas vystosi palaipsniui. Osteoporozė dažnai vadinama „tyliąja epidemija“, nes ankstyvose stadijose simptomai gali būti nejuntami, kol neįvyksta kaulų lūžis. Liga dažniausiai paveikia vyresnio amžiaus žmones, ypač moteris po menopauzės, kai organizme mažėja estrogeno, svarbaus hormono, reguliuojančio kaulų masės palaikymą, kiekis. Taip pat osteoporozės riziką gali didinti genetika, netinkama mityba, fizinio aktyvumo stoka ir rūkymas. Kadangi osteoporozė yra susijusi su kaulų tankio mažėjimu, svarbu imtis prevencinių priemonių dar jaunystėje, siekiant stiprinti kaulų sveikatą ir sumažinti ligos riziką ateityje. Tam gali padėti kalciu ir vitaminu D turtinga mityba, reguliari fizinė veikla ir sveikas gyvenimo būdas.

Osteoporozės simptomai

Osteoporozės simptomai dažnai nejuntami ankstyvose stadijose, kol liga nepažengia į priekį. Tačiau kai kuriais atvejais gali pasireikšti šie simptomai:
  • Kaulų lūžiai, kurie gali įvykti dėl minimalaus smūgio ar net dėl nedidelio kritimo. Dažniausiai pažeidžiamos vietos – stuburas, šlaunikaulis ir riešai.
  • Skausmas. Lėtiniai ar staigūs kaulų ar sąnarių skausmai gali būti susiję su kaulų susilpnėjimu, ypač stuburo srityje.
  • Stuburo suspaudimo lūžiai. Kai kaulai stubure silpnėja, gali atsirasti suspaudimo lūžiai, sukeliantys ūgio mažėjimą arba stuburo deformaciją, pavyzdžiui, kuprą.
  • Ūgio mažėjimas ir kūno laikysenos pokyčiai gali būti vienas iš pirmųjų osteoporozės požymių, kai dėl stuburo slankstelių suspaudimo ūgis sumažėja.
  • Milk

Osteoporozės gydymas

Osteoporozės gydymas priklauso nuo ligos stadijos ir individualių pacientų poreikių. Gydymas apima vaistus, gyvenimo būdo keitimą ir dietos pritaikymą:
  • Vaistai. Osteoporozei gydyti skiriami įvairūs vaistai, kurie padeda stiprinti kaulų masę ir mažinti lūžių riziką. Dažniausiai skiriami vaistai yra bisfosfonatai, kurie slopina kaulų irimą, bei hormonų terapija moterims po menopauzės. Taip pat gali būti skiriamas kalcitoninas, paratiroidinio hormono preparatai ar kalcio ir vitamino D papildai.
  • Mitybos keitimas. Kalcis ir vitaminas D yra esminiai elementai, reikalingi kaulų sveikatai palaikyti. Kalciu turtingi produktai, tokie kaip pieno produktai, žalieji lapiniai daržovės ir riešutai, yra svarbūs osteoporozės prevencijai ir gydymui. Vitaminas D padeda organizmui absorbuoti kalcį, todėl reikėtų rinktis papildus arba daugiau laiko praleisti saulėje.
  • Kineziterapija ir fizinis aktyvumas. Reguliarus fizinis aktyvumas, ypač svorio nešimo pratimai ir pusiausvyros lavinimas, stiprina kaulus ir padeda palaikyti jų tankį. Kineziterapija taip pat gali padėti pacientams išmokti saugiai judėti, sumažinant kritimų ir lūžių riziką.
Osteoporozės gydymo tikslas – sumažinti kaulų lūžių riziką, stiprinti kaulų sveikatą ir pagerinti pacientų gyvenimo kokybę.