Hemoglobinas: kraujo sveikatos pagrindas

Hemoglobinas

Kas yra hemoglobinas?

Hemoglobinas yra baltymas, esantis raudonuosiuose kraujo kūneliuose, kuris perneša deguonį iš plaučių į audinius ir anglies dioksidą iš audinių atgal į plaučius. Šis baltymas yra būtinas organizmo funkcionavimui, nes be pakankamo deguonies kiekio ląstelės negalėtų gaminti reikiamos energijos. Hemoglobino sudėtyje yra geležies, kuri yra svarbi kraujo gamybai. Dėl šios priežasties hemoglobino lygis kraujyje glaudžiai susijęs su geležies kiekiu organizme – jei trūksta geležies, dažnai sumažėja ir hemoglobino lygis, kas gali sukelti mažakraujystę. Normalus hemoglobino lygis priklauso nuo amžiaus, lyties ir sveikatos būklės. Paprastai suaugusiems vyrams norma yra apie 13,8–17,2 g/dl, moterims – 12,1–15,1 g/dl. Hemoglobino tyrimai dažnai atliekami kaip bendrosios sveikatos patikros dalis, ypač jei jaučiami nuovargio, silpnumo ar kitų susijusių simptomų požymiai. Nėštumo metu hemoglobino lygis taip pat atidžiai stebimas, nes jis gali keistis dėl padidėjusio kraujo tūrio ir geležies poreikio.

Aukštas hemoglobinas

Aukštas hemoglobino lygis gali reikšti įvairias sveikatos būkles ar gyvenimo būdo veiksnius, kurie padidina raudonųjų kraujo kūnelių gamybą. Kai kurie natūralūs veiksniai, tokie kaip didelis aukštis (kur deguonies yra mažiau), gali skatinti organizmą gaminti daugiau hemoglobino. Tačiau tam tikros ligos ir sveikatos sutrikimai taip pat gali sukelti per didelį hemoglobino lygį. Vienas iš jų yra policitemija, kai organizmas gamina per daug raudonųjų kraujo kūnelių, sukeldamas kraujo tirštėjimą ir didesnę trombozių ar kraujotakos sutrikimų riziką. Aukštas hemoglobinas taip pat gali būti susijęs su dehidratacija, kai kraujas tampa labiau koncentruotas dėl mažesnio skysčių kiekio. Be to, rūkantys žmonės ar žmonės, sergantys plaučių ligomis, taip pat gali turėti padidėjusį hemoglobino kiekį dėl lėtinės deguonies trūkumo būklės. Simptomai, susiję su per dideliu hemoglobinu, gali būti galvos skausmai, nuovargis, kraujo tirštumo pojūtis. Jei nustatomas aukštas hemoglobino lygis, svarbu kreiptis į gydytoją, kad būtų nustatyta priežastis ir pritaikytas gydymas.

Žemo hemoglobino priežastys

Žemas hemoglobino lygis yra dažnas sutrikimas, vadinamas mažakraujyste arba anemija, kuri dažniausiai atsiranda dėl geležies trūkumo. Kai organizmas neturi pakankamai geležies, jis negali pagaminti pakankamo kiekio hemoglobino, todėl sumažėja raudonųjų kraujo kūnelių gebėjimas pernešti deguonį. Tai lemia tokius simptomus kaip nuovargis, silpnumas, galvos svaigimas, blyškumas ir širdies plakimo pojūtis. Moterims žemas hemoglobino kiekis dažnai atsiranda dėl menstruacijų, kai kas mėnesį prarandama kraujo. Nėštumo metu hemoglobino lygis taip pat gali sumažėti dėl padidėjusio kraujo tūrio ir geležies poreikio. Be geležies trūkumo, kitos priežastys gali būti vitamino B12, vario ar folio rūgšties trūkumas, kraujo netekimas dėl operacijų, traumų ar virškinimo trakto opų. Tam tikros lėtinės ligos, tokios kaip inkstų ligos, taip pat gali mažinti hemoglobino lygį, nes sumažėja raudonųjų kraujo kūnelių gamyba. Mažas hemoglobino kiekis gali paveikti kasdienę savijautą ir sveikatą, todėl svarbu pasitikrinti kraujo tyrimus ir prireikus papildyti geležį ar kitus reikalingus vitaminus. Gydymas dažnai apima mitybos korekcijas, geležies papildus ir kitus vaistus, kurie padeda pakelti hemoglobino lygį iki normalaus lygio.