Per didelis cholesterolis: rizikos veiksniai ir būdai jį sumažinti

Per didelis cholesterolis

Per didelio cholesterolio kiekis kraujyje

Per didelis cholesterolio kiekis kraujyje yra dažna problema, ypač besivystančiame pasaulyje, kur kasdieninėje mityboje vyrauja riebus, saldus ir perdirbtas maistas. Cholesterolis yra riebalų tipo medžiaga, reikalinga kai kurioms kūno funkcijoms, tačiau per didelis jo kiekis gali sukelti pavojų sveikatai. Cholesterolį kraujyje sudaro vadinamasis „gerasis“ (DTL) ir „blogasis“ (MTL) cholesterolis. Jei MTL kiekis viršija normą, kraujagyslėse gali pradėti kauptis riebalų nuosėdos, vadinamos aterosklerozinėmis plokštelėmis, kurios gali sukelti įvairias širdies ir kraujagyslių ligas. Per didelis cholesterolio kiekis kraujyje dažniausiai kyla dėl netinkamos mitybos, mažo fizinio aktyvumo, per didelio alkoholio vartojimo ir rūkymo. Kiti veiksniai gali būti paveldimumas, antsvoris ir tam tikros sveikatos būklės, tokios kaip cukrinis diabetas ar aukštas kraujospūdis. Gydytojai cholesterolio kiekiui sumažinti rekomenduoja koreguoti gyvenimo būdą, įskaitant sveiką mitybą, reguliarią fizinę veiklą ir svorio kontrolę.

Per didelio cholesterolio simptomai

Nors aukštas cholesterolio kiekis dažnai neturi akivaizdžių simptomų, ilgainiui jis gali sukelti rimtų sveikatos problemų. Dėl to žmonės su padidėjusiu cholesterolio kiekiu dažnai nesuvokia savo būklės tol, kol neatsiranda širdies ar kraujagyslių ligų požymių. Tačiau yra keletas požymių ir simptomų, kurie gali nurodyti galimus cholesterolio kiekio padidėjimo padarinius:
  • Krūtinės skausmas. Jei dėl cholesterolio plokštelių susiaurėja kraujagyslės, širdis su krauju negauna pakankamai deguonies. Tai gali sukelti krūtinės skausmą ar diskomfortą, ypač fizinio krūvio metu.
  • Kraujagyslių užsikimšimas ir susiaurėjimas. Dėl per didelio „blogojo“ cholesterolio kiekio kraujyje gali susiformuoti kraujagyslių susiaurėjimai, kurie apriboja kraujo tekėjimą į širdį ir smegenis, sukeldami rimtų sveikatos problemų, kaip širdies priepuoliai ir insultas.
  • Nuovargis ir silpnumas. Jei širdis ir kitos kūno organai gauna mažiau deguonies, tai gali sukelti nuolatinį nuovargį ir bendrą silpnumą.
Patarimai, kaip sumažinti per didelį cholesterolio kiekį:
  • Sveika mityba. Rinkitės maistą, kuriame gausu skaidulų, nesočiųjų riebalų ir mažai sočiųjų riebalų. Kasdieninės mitybos dalimi turėtų būti daržovės, vaisiai, riešutai, avižos ir pilno grūdo produktai.
  • Reguliari fizinė veikla padeda sumažinti blogojo cholesterolio (MTL) kiekį ir padidinti gerojo cholesterolio (DTL) lygį.
  • Svorio kontrolė. Svorio mažinimas gali padėti efektyviai mažinti cholesterolio kiekį ir pagerinti bendrą sveikatą.
  • Venkite rūkymo ir alkoholio. Rūkymas mažina gerojo cholesterolio kiekį, o per didelis alkoholio vartojimas gali padidinti cholesterolio lygį ir kraujospūdį.
Per didelis cholesterolio kiekis kraujyje yra pavojingas, nes ilgainiui gali sukelti sunkių sveikatos problemų, todėl reguliariai tikrintis cholesterolio kiekį ir prižiūrėti sveiką gyvenimo būdą yra būtina prevencija.