Disbiozė: žarnyno sveikatos disbalansas

Disbiozė

Disbiozė – kas tai?

Disbiozė – tai žarnyno mikrobiotos disbalansas, kuris atsiranda, kai sutrinka gerųjų ir patogeninių bakterijų pusiausvyra žarnyne. Paprastai žarnyne yra milijardai įvairių bakterijų, kurios padeda virškinti maistą, sintetinti vitaminus, treniruoti imuninę sistemą. Disbiozės atveju naudingų bakterijų kiekis sumažėja ir pradeda dominuoti kenksmingos bakterijos, kas gali sukelti virškinimo, imuniteto ir bendros savijautos sutrikimus. Disbiozė gali atsirasti dėl įvairių priežasčių, tokių kaip antibiotikų vartojimas, nesubalansuota mityba, stresas ar net per didelis alkoholio vartojimas. Šis sutrikimas gali pasireikšti įvairiais simptomais, įskaitant pilvo pūtimą, viduriavimą, vidurių užkietėjimą, nuovargį, alergijas ir imuninės sistemos susilpnėjimą. Disbiozės gydymas paprastai apima probiotikų ir prebiotikų vartojimą, kurie padeda atstatyti mikrobiotos pusiausvyrą ir palaiko žarnyno sveikatą.

Disbiozė tyrimai

Disbiozės diagnozei nustatyti reikalingi specialūs žarnyno mikrobiotos tyrimai. Vienas iš dažniausiai naudojamų tyrimų yra mikrobiologinis išmatų tyrimas, kuris padeda nustatyti bakterijų sudėtį žarnyne ir aptikti disbiozės požymius. Šiuo tyrimu galima išsiaiškinti, kiek yra naudingųjų bakterijų, pavyzdžiui, bifidobakterijų ir laktobacilų, bei nustatyti galimą kenksmingų bakterijų ar grybelių perteklių. Kitas tyrimas, naudojamas disbiozei nustatyti, yra biocheminė išmatų analizė, kurioje tiriamas trumpųjų grandinių riebalų rūgščių kiekis. Šios rūgštys yra mikroorganizmų metabolizmo produktai ir jų disbalansas gali rodyti sutrikusią žarnyno mikroflorą. Disbiozės tyrimai yra rekomenduojami žmonėms, kurie patiria lėtinius virškinimo sistemos sutrikimus ar imuniteto problemas, taip pat tiems, kurie ilgą laiką vartojo antibiotikus ar kitus vaistus, galinčius paveikti mikrobiotą.

Disbiozė vaikui

Disbiozė vaikams, ypač kūdikiams, yra gana dažnas reiškinys, nes jų žarnyno mikroflora dar nėra visiškai susiformavusi. Kūdikio žarnyno mikrobiota priklauso nuo gimimo būdo (natūraliais gimdymo keliais ar Cezario pjūvio pagalba), maitinimo (mamos pienas ar sintetiniai pieno mišiniai) ir aplinkos veiksnių. Disbiozė kūdikiams ir vaikams gali pasireikšti pilvo pūtimu, diegliais, viduriavimu ar vidurių užkietėjimu, o taip pat gali susilpnėti imunitetas, dėl ko vaikai tampa jautresni infekcijoms. Disbiozė vaikams dažnai gydoma probiotikais, kurie padeda atkurti žarnyno mikrobiotą ir pagerina virškinimą. Kūdikiams ir mažiems vaikams probiotikai dažnai skiriami skystu pavidalu arba miltelių forma, kuriuos galima įmaišyti į gėrimą ar maistą. Siekiant užkirsti kelią disbiozei, svarbiausia yra subalansuota ir vaiko amžiui tinkama mityba. Jei vaikui pasireiškia disbiozės simptomai ar virškinimo problemos, patartina kreiptis į gydytoją, kuris gali rekomenduoti tinkamus probiotikus arba patarti dėl papildomų tyrimų, kad būtų nustatyta tiksli disbiozės priežastis ir parinktas tinkamas gydymas.