TOP 5 NATŪRALŪS SENOLITIKAI MITYBOJE: KAIP KOVOTI SU SENĖJIMU BE VAISTŲ?
Šiandien labai daug kalbama apie ilgėjančio gyvenimo trukmę (angl. lifespan) ir ilgo gyvenimo kokybę (angl. healthspan). Šios dvi sritys yra vienos svarbiausių šiuolaikinės gyvensenos medicinos tyrimuose. Pasak Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesoriaus Alberto Skurvydo ir dr. Tomo Vaičiūno, mokslas vis atranda naujas galimybes, kaip palaikyti jaunystę ir ilgaamžiškumą. Vienas iš šiuolaikinių atradimų – senolitikai, kurie gali būti svarbi priemonė kovojant su senėjimu.
Kas yra senolitikai?
Senolitikai – tai junginiai, padedantys neutralizuoti senstančias organizmo ląsteles, kurios tampa nefunkcionalios, nebesidalina ir gali sukelti uždegiminius procesus bei paspartinti senėjimą.
Prof. Albertas Skurvydas pabrėžia, kad su amžiumi didėjanti senstančių ląstelių dalis organizme yra pagrindinė priežastis, kodėl sumažėja energijos lygis, pradeda kamuoti lėtiniai uždegimai ir kitos su senėjimu susijusios sveikatos problemos. Todėl senolitikai yra itin svarbi priemonė siekiant ne tik sulėtinti senėjimą, bet ir pratęsti sveiko ir aktyvaus gyvenimo trukmę.
Senolitikų svarba išlaikant jaunystę
Senėjimo procesai tiesiogiai siejami su oksidaciniu stresu – tai reiškinys, kai organizmo ląstelės patiria žalą dėl laisvųjų radikalų poveikio. Ši būklė gali sukelti ne tik odos senėjimą, bet ir lėtines ligas, pavyzdžiui, širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimus, neurodegeneracines ligas bei vėžinius susirgimus. Senolitikai gali padėti neutralizuoti oksidacinio streso žalą organizmui, stabdydami uždegimines reakcijas organizme.
Kasdienės mitybos svarba kovoje su oksidaciniu stresu
Didelę svarbą mūsų savijautai ir gyvenimo kokybei turi kasdieninė mityba, kurioje neturėtų trūkti antioksidantų. Antioksidantais vadinami junginiai, galintys neutralizuoti laisvuosius radikalus ir sumažinti oksidacinio streso lygį organizme.
Viena iš antioksidantų grupių, kuri verta ypatingo dėmesio – polifenoliai. Tai natūralūs augaliniai junginiai, kuriuos galime rasti įvairiuose vaisiuose, daržovėse, arbatoje, kavoje ir net šokolade. Polifenoliai ne tik padeda kovoti su laisvaisiais radikalais, bet ir prisideda prie pažintinių funkcijų gerinimo.
Polifenolių reikšmė kognityvinėms funkcijoms
Tyrimai rodo, kad raudonose vynuogėse ir šilauogėse esantys polifenoliai gali padėti apsaugoti smegenų ląsteles nuo oksidacinio streso, mažinti uždegiminius procesus smegenyse bei gerinti atmintį. Pasak gyvensenos medicinos ekspertų, kasdien vartojant polifenolių turinčius produktus, tokius kaip žalioji arbata, raudonosios vynuogės ar šilauogės, galima ilgiau išlaikyti kognityvines funkcijas ir sumažinti riziką susirgti Alzheimerio ar kitomis neurodegeneracinėmis ligomis.
Kognityvinių funkcijų palaikymas tampa itin svarbus vyresniame amžiuje, kai natūraliai prastėja dėmesys, mąstymo greitis ir atmintis.
Žaliosios arbatos ir ličių vaisių ekstraktai – natūralūs senolitikai
Senolitikų grupei priskiriama nemažai natūralių medžiagų, iš kurių ypatingai išskiriamos žaliosios arbatos lapų bei ličių vaisių ekstraktai. Žaliojoje arbatoje gausu katechinų, kurie ne tik pasižymi stipriomis antioksidacinėmis savybėmis, bet ir gali padėti slopinti uždegiminius procesus, mažinti oksidacinį stresą bei apsaugoti ląsteles nuo senėjimo.
Žaliosios arbatos vartojimas gali sumažinti ne tik širdies ir kraujagyslių ligų riziką, bet ir užtikrinti ilgalaikę sveikatos būklę, įskaitant geresnę odos būklę, mažesnį uždegimų lygį organizme bei bendrą energijos lygį. Be to, žalioji arbata gali būti naudinga norint palaikyti sveiką kūno svorį, nes ji spartina medžiagų apykaitą ir skatina riebalų deginimą.
Ličių vaisiuose taip pat gausu polifenolių, antioksidantų ir kitų bioaktyvių junginių, padedančių kovoti su oksidaciniu stresu, gerinančių odos būklę ir mažinančių uždegimines reakcijas organizme. Tyrimai rodo, kad ličių vaisių ekstraktas gali padėti išlaikyti sveiką širdies ir kraujagyslių sistemą, sumažinti riziką susirgti cukriniu diabetu ir prisideda prie ilgaamžiškumo.
Top 5 natūralūs senolitikai kasdieninėje mityboje
Be žaliosios arbatos ir ličių vaisių ekstraktų, yra ir kitų natūralių produktų, kurie gali padėti kovoti su oksidacinį stresą ir senėjimą sukeliančiais laisvaisiais radikalais. Pateikiame 5 veiksmingus natūralius senolitikus, kuriuos verta įtraukti į kasdienę mitybą:
- Kurkuminas – aktyvusis ciberžolės ingredientas, žinomas dėl savo priešuždegiminių ir antioksidacinių savybių.
- Kvercetinas. Šis flavonoidas padeda neutralizuoti senstančias ląsteles ir apsaugo organizmą nuo uždegimų. Jo gausu svogūnuose, obuoliuose ir uogose.
- Fisetinas – braškėse ir obuoliuose aptinkamas polifenolis, pasižymi stipriomis senolitinėmis savybėmis ir gali padėti ląstelių regeneracijai.
- Resveratrolis pasižymi galingomis antioksidacinėmis savybėmis, padedančiomis išlaikyti jaunatvišką odą ir širdies sveikatą. Jis randamas vynuogėse, raudonajame vyne ir žemės riešutuose.
- Brokolių daigai, kuriuose gausu sulforafano, pasižyminčio stipriomis antioksidacinėmis ir priešuždegiminėmis savybėmis.
Natūralūs antioksidantai ir polifenoliai gali padėti išlaikyti sveikas kūno ir smegenų funkcijas, o senolitikai tampa svarbia priemone kelyje į sveiką amžėjimą. Sveikos gyvensenos medicinos ekspertai pabrėžia, kad senolitikai kartu su sveika mityba yra raktas į ilgaamžiškumą ir jaunystės išlaikymą. Žalioji arbata ir ličių vaisių ekstraktai yra puikūs pavyzdžiai, kaip natūralūs produktai gali prisidėti prie sveikesnės ir ilgesnės gyvenimo trukmės.