ANTIOKSIDANTAI. KAS TAI IR KUO NAUDINGA ORGANIZMUI?

Jei terminą „antioksidantai“ išverstume pažodžiui, tai būtų medžiagos, kurios prailgina kitų produktų galiojimo laiką, apsaugodamos juos nuo žalingų oksidacijos procesų.

Kas vyksta oksidacijos metu?

Lengviausiai oksidacijos procesą ir antioksidantų poveikio mechanizmą galima paaiškinti per pavyzdį su obuoliu. Atpjovus skiltelę obuolio, jo minkštimas pradeda reaguoti su deguonimi ir ima sparčiai ruduoti. Tačiau užlašinus ant vaisiaus šlakelį citrinos sulčių, obuolys nustoja ruduoti, nes citrinų sultyse esantis galingas antioksidantas vitaminas C pristabdo prasidėjusį oksidacijos procesą.

Oksidacijos procesas

Panašūs procesai vyksta ir žmogaus organizme. Nors deguonis yra nepakeičiamas ir žmogaus gyvybei būtinas elementas, tačiau tam tikrais atvejais jis daro žalą žmogaus organizmui. Neigiamą jo poveikį lemia organizme susidarančios reaktyvios deguonies formos – tai hidroksilo, superoksido anijono, vandenilio peroksido ir kiti deguonies turintys laisvieji radikalai. Tai ypač aktyvios ir nestabilios deguonies molekulės, puolančios ir žalojančios sveikąsias organizmo ląsteles. Laisvieji radikalai stengiasi iš sveikųjų ląstelių atimti elektroną ir taip pažeidžia ląstelių DNR, baltymines struktūras, lipidines ląstelių membranas.

Mūsų kūną kasdien veikia neigiami veiksniai: išoriniai (oro tarša, UV spinduliuotė, pesticidai), vidiniai (stresas, įvairios organizme vykstančios cheminės reakcijos), netinkami įpročiai (rūkymas, skurdi mityba), kurie įtakoja oksidacinius procesus sukeliančių laisvųjų radikalų susidarymą.

Žmogaus organizmas pats turi apsauginę antioksidacinę sistemą, kuri stabdo laisvųjų radikalų susidarymą ir juos neutralizuoja, tačiau įtemptas ir greitai gyvenimo tempas, nuolatinis stresas, vis labiau užteršta gamta, nevisavertė mityba trikdo šios sistemos darbą. Tokiu būdu organizme išsiderina antioksidantų ir laisvųjų radikalų pusiausvyra, ir kai pastarųjų tampa daugiau, kyla oksidacinis stresas, kuris spartina senėjimo procesus ir gali tapti įvairių susirgimų priežastimi.

Kaip veikia antioksidantai?

Kaip aukščiau pateiktame pavyzdyje su obuoliu, taip ir žmogaus organizme - antioksidantai neutralizuoja laisvuosius radikalus ir neleidžia kilti oksidaciniam stresui.

Laisvieji radikalai turi neporinį elektronų skaičių, todėl puldami sveikąsias organizmo ląsteles, jie stengiasi atimti iš jų trūkstamą elektroną. Antioksidantų poveikis pasireiškia tuo, kad jie laisviesiems radikalams atiduoda savo elektronus ir taip apsaugo organizmo ląsteles nuo pažeidimo. Antioksidantai taip pat gali sustabdyti laisvųjų radikalų grandinės reakcijas, kurioms vykstant laisvieji radikalai pažeidžia ląstelių komponentus, taip sukurdami dar daugiau laisvųjų radikalų.

Nemažą dalį susirgimų, ypač lėtinių ligų, sukelia neigiamos oksidacinio streso pasekmės. Apsaugodami ląsteles nuo laisvųjų radikalų, antioksidantai padeda imuninei sistemai išlikti balanse ir tuo pačiu mažina lėtinių ligų riziką.

Šie mūsų sveikatai, gerai savijautai ir ilgaamžiškumui svarbūs junginiai padeda ląstelėms išlikti nepažeistoms bei sveikoms ir išlaikyti DNR grandinės vientisumą.

Įtraukę daug antioksidantų turinčius maisto produktus į savo mitybą arba papildomai vartodami kokybiškus antioksidantų kompleksus, galite pagerinti savo savijautą ir sumažinti lėtinių ligų riziką. Kasdien skirkite dėmesio maisto produktų įvairovei, įtraukite į savo racioną daugiau vaisių, daržovių ir kitų natūralių antioksidantų šaltinių (pavyzdžiui, žaliosios arbatos, kurkumino, chlorelos), kad išnaudotumėte visus jų teikiamus privalumus.