ANTIOKSIDANTŲ SAVYBĖS ODOS SVEIKATAI IR GROŽIUI

Antioksidantais vadinamos medžiagos yra galingi junginiai, padedantys apsaugoti odą nuo žalingo aplinkos poveikio, lėtinantys senėjimo procesą ir palaikantys gerą odos būklę bei jaunystę. Jie neutralizuoja laisvuosius radikalus, kurie gali sukelti oksidacinį stresą ir pažeisti odos ląsteles. Šiame straipsnyje aptarsime, kaip antioksidantai veikia odą ir kokios yra jų naudingos savybės.

Kas yra antioksidantai?

Antioksidantai yra junginiai, padedantys apsaugoti ląsteles nuo oksidacinio streso, kurį sukelia laisvieji radikalai. Laisvieji radikalai yra nestabilios deguonies molekulės, kurios turi vieną arba kelis nesuporuotus elektronus ir yra labai reaktyvios: jos gali pažeisti ląstelių membranas ir net DNR struktūrą.

Naudingosios antioksidantų savybės odos sveikatai ir grožiui

Antioksidantų nauda odai – įvairiapusė: nuo kovos su laisvaisiais radikalais iki drėkinimo.

Mažina oksidacinio stresą

Neutralizuodami laisvųjų radikalų poveikį antioksidantai apsaugo odos ląsteles nuo pažeidimo. Tai ne tik užtikrina gerą odos būklę, bet ir padeda išvengti priešlaikinio senėjimo požymių, tokių kaip raukšlės, elastingumo praradimas, pigmentinės dėmės.

Apsaugo nuo žalingų UV spindulių

Tokie antioksidantai kaip vitaminas C ir vitaminas E gali padėti apsaugoti odą nuo žalingo ultravioletinės spinduliuotės poveikio. Jie sumažina uždegimą ir saugo odos ląstelių DNR nuo pažeidimo, kas gali sukelti odos vėžį ir fotosenėjimą.

Ramina uždegimą

Antioksidantai pasižymi priešuždegiminiu poveikiu, t.y. padeda sumažinti odos uždegimus ir paraudimus. Tai ypač naudinga tiems, kuriuos vargina aknę, bėrimai ir spuogai, rožinė ir kitos odos ligos.

Saugo kolageną ir elastiną

Antioksidantai padeda apsaugoti du svarbiausius odos baltymus – kolageną ir elastiną, kurie lemia odos stangrumą ir elastingumą. Jie neleidžia laisviesiems radikalams pažeisti šių struktūrinių baltymų, taip padėdami išlaikyti odos jaunatviškumą.

Drėkina ir maitina

Kai kurie antioksidantai, pavyzdžiui, hialurono rūgštis, ne tik neutralizuoja laisvuosius radikalus, bet ir padeda išlaikyti odos drėgmę, kas padeda išlaikyti odos elastingumą, minkštumą ir glotnumą.

Gerina odos spalvą

Antioksidantai, tokie kaip niacinamidas (vitaminas B3), padeda palaikyti tolygų odos atspalvį  ir mažinti pigmentacijos sukeltus odos spalvos nelygumus. Tai suteikia odai sveikesnę ir lygesnę išvaizdą.

Kokie antioksidantai dažniausiai naudojami odos priežiūroje?

Vitaminas C. Tai itin stiprus antioksidantas, saugantis odą nuo laisvųjų radikalų ir UV spindulių žalos, bei skatinantis natūralią kolageno gamybą.

Riebaluose tirpus vitaminas E apsaugo ląstelių membranas nuo oksidacinio streso, drėkina odą ir mažina uždegimą.

Retinolis (vitaminas A) skatina odos ląstelių atsinaujinimą ir kolageno gamybą, mažina raukšles, spuogus ir pigmentines dėmes.

Niacinamidas (vitaminas B3) mažina odos uždegimą ir paraudimą, retina odos barjerą ir mažina pigmentacijos nelygumus.

Kofermentas Q10 (CoQ10) skatina ląstelių energijos gamybą ir atsinaujinimą, mažina raukšles ir gerina odos elastingumą.

Žaliojoje arbatoje, vynuogėse ir mėlynėse esantys polifenoliai, pasižymi priešuždegiminiu ir antioksidaciniu poveikiu.

 Kaip į savo odos priežiūros rutiną integruoti antioksidantus?

Intensyvesne odos priežiūra reikėtų pradėti rūpintis sulaukus 25 metų. Daugiausiai dėmesio reikėtų skirti odos drėkinimui bei apsaugai nuo saulės.

Naudokite serumus, jų sudėtyje yra didelė koncentracija aktyviųjų ingredientų, įskaitant antioksidantus, saugančius odą nuo neigiamo laisvųjų radikalų poveikio.

Rinkitės antioksidantais praturtintus drėkinamuosius kremus, kad oda būtų apsaugota ir drėkinama visą dieną.

Būtinai naudokite apsauginį kremą nuo saulės, kad apsaugotumėte odą nuo UV spindulių žalos.

Nors antioksidantais turtingos uogos, daržovės ir vaisiai, ne visada pavyksta užtikrinti mitybos pilnavertiškumą, todėl kartas nuo karto verta ją praturtinti antioksidantų kompleksais, kurie gali padėti sustiprinti odos apsaugą iš vidaus.

Antioksidantai atlieka reikšmingą vaidmenį odos priežiūroje, tad integravus juos į savo kasdieninę rutiną, netruksite pastebėti atjaunėjusią ir gyvybingumu spinduliuojančią savo odą.