Probiotikai

Jei prieš gerus dešimt metų sąvoka „probiotikas“ buvo dar labai nauja, tai šiandien turbūt kiekvienas, paklaustas – „Probiotikai. Kas tai?“, atsakytų, jog  probiotikas yra gerosios bakterijos, gyvenančios mūsų žarnyne.

Kas yra probiotikai?

Pasaulio Sveikatos organizacija (PSO) pateikia štai tokį probiotikų apibrėžimą, kuris laikomas oficialiu: „Probiotikai yra gyvi mikroorganizmai, kuriuos vartojant tinkamais kiekiais, jie teikia naudą vartotojo sveikatai.”

Žmogaus organizme ir ant jo knibždėte knibžda milijardai mikroorganizmų. Visoje žmogaus virškinimo sistemoje gyvena apie 1,5-2 kg žmogui reikalingų „bičiulių“, vadinamų vienu žodžiu – mikrobiota. Tai – bakterijos, archėjos, grybai. Jie mums labai svarbūs ir reikalingi, be jų mes tiesiog neišgyventume! Ar žinojote, kžjog visų mumyse gyvenančių bakterijų genų yra daugiau nei paties žmogaus DNR?!

Kiekvienas žmogus turi unikalų, tik jam vienam būdingą, bakterijų rinkinį. Net identiškų dvynių mikrobiota sutampa tik 20 procentų!

Probiotikai

Mumyse gyvenančios bakterijos atlieka daugybę funkcijų ir teikia didžiulę naudą žmogaus organizmui – skaido, virškina ir perdirba maistą, šalina toksinus, gamina mūsų organizmui naudingas medžiagas, vitaminus ir neurotransmiterius, dalyvauja imuninės sistemos veikloje. Ar žinojote, kad mūsų žarnyne yra sukoncentruota net 80 proc. Imuninių ląstelių? Taigi, žarnynas pats turi savo imuninę sistemą. Todėl neveltui sakoma: sveikas žarnynas – sveikas žmogus!

Tam, kad gerosios bakterijos galėtų gerai jaustis, daugintis ir klestėti, joms reikalingas maistas – skaidulinės medžiagos arba prebiotikai, kurių gausu augalinės kilmės maiste. Nors terminai probiotikas ir prebiotikas skiriasi vos viena raide, tai yra visiškai skirtingi dalykai. Žarnyno probiotikai – tai naudingi mikroorganizmai, o prebiotikai – jiems reikalingas maistas ir gyvenimui palanki terpė.

Probiotikai

Naujos kartos kokybiški probiotikai dažnai būna kartu su prebiotikais, nes žmogaus organizmui svarbūs abu – tiek bakterijos, tiek joms reikalingas maistas. Gera žinia ta, kad augalinės kilmės produktai (daržovės, vaisiai, uogos, grybai, grūdai) ir fermentuotas/ raugintas maistas (kefyras, jogurtas, raugintos daržovės) yra natūralus tiek gerųjų bakterijų, tiek skaidulinių medžiagų šaltinis.

Gerosios bakterijos dažnai įvardijamos kaip „pieno rūgšties bakterijos“ ir žmonės dažnai klaidingai galvoja, kad jos yra išgaunamos iš pieno. Skubame nuraminti, pieno rūgšties bakterijos taip vadinamos todėl, kad tam tikros probiotinės padermės gamina pieno rūgštį, tad jų turintys papildai tikrai yra be laktozės.

Kokie yra geriausi ir kokybiškiausi probiotikai ir į ką reikėtų atkreipti dėmesį, renkantis probiotinius papildus? Daugiaštamė formulė, t.y. ta, kurios sudėtyje yra skirtingos bakterijų padermės, visada bus pranašesnė tik už vieną padermę turinčius probiotikus. Kokybiškų probiotikų sudėtyje visada bus ir bakterijų, ir skaidulų, t.y. probiotikų ir prebiotikų. Jei žarnyno probiotikas yra tirpių miltelių forma, svarbu, kad visos bakterijų padermės būtų atsparios skrandžio rūgščiai, tulžies druskoms ir kasos fermentams.

Kada vartoti probiotikus?

Žmogaus žarnyno mikrobiotos pusiausvyra yra raktas į viso organizmo sistemų tinkamą funkcionavimą. Idealiu atveju ji turi būti 80/20 – tai reiškia, kad gerųjų bakterijų turėtų būti 4 kartus daugiau nei visų likusių! Deja, šią trapią pusiausvyrą ne taip parasta išlaikyti, mat jai kenkia vaistai (ypač antibiotikai ir geriami kontraceptikai), stresas, nesubalansuota mityba.

Antibiotikas ir probiotikas yra dvi priešingybės. Išvertus iš graikų kalbos, žodis „probiotikai“ reiškia „už gyvybę, už gyvenimą“, o antibiotikai – „be gyvybės, be gyvenimo“. Būtent taip ir nutinka, kai susirgus tenka pavartoti gydytojo paskirtų antibiotikų – jie tarsi gaisras išdegina žarnyne viską, kas gyva. Todėl probiotikai po antibiotikų gydytojai rekomenduoja bent 3-4 savaites pavartoti gerąsias bakterijas, kad žarnyno mikrobiota galėtų greičiau grįžti į sveiką pusiausvyrą.

Probiotikai

Probiotikai taip pat rekomenduojami ir tada, kai gerųjų bakterijų netenkame su organizmo skysčiais, pavyzdžiui, kuomet gausiai vemiama ar viduriuojama.

Probiotikai praverčia ir tiems, kam diagnozuotas DŽS – dirgliosios žarnos sindromas – nes jį dažnai lydi nemalonūs simptomai pilve – tokie pacientai kenčia nuo pilvo pūtimo, dujų kaupimosi, nuo viduriavimo ar atvirkščiai – vidurių užkietėjimo. Todėl probiotikai nuo pilvo pūtimo gali būti puikus išsigelbėjimas ne tik nuo jaučiamo diskomforto, tačiau ir pagalba užbėgti rimtesnėms komplikacijoms už akių.

Kaip gerti probiotikus?

Vaistinėse galima rasti probiotikų įvairiomis formomis. Suaugusiems paprastai tinka kapsulės. Svarbu žinoti, kad kapsulės ardyti negalima, nes jos apvalkalas saugo bakterijas nuo agresyvios skrandžio terpės. Mažiems vaikams, kurie dar nemoka saugiai nuryti kapsulės, o taip pat - vyresnio amžiaus žmonėms, kurie turi fiziologinių sunkumų nuryjant kapsulę, galima rinktis vandenyje tirpius probiotikus arba kramtomąsias tabletes. Tačiau tokiu atveju labai svarbu pasidomėti, ar sudėtyje esančios bakterijų padermės yra atsparios skrandžio rūgščiai, nes priešingu atveju, tikėtis probiotinio efekto neverta.

Probiotikai

Jei probiotikus vartosite gydantis antibiotikais, svarbu žinoti, kad gerąsias bakterijas reikėtų geri praėjus maždaug 2 valandoms po antibiotikų išgėrimo.

Probiotikus rekomenduojama vartoti vakare, prieš miegą, nes naktį, kai mes ilsimės, mūsų virškinamasis traktas tvarkosi ir švarinasi. Kapsulės užgeriamos kambario temperatūros vandeniu, o miltukus galima ištirpinti tiek vandenyje, tiek įmaišyti į jogurtą ar vaisių tyrelę.

Kiek laiko rekomenduojama vartoti probiotikus?

Jei tenka gydytis antibiotikais, probiotikus po to rekomenduojama vartoti 3-4 savaites. Maždaug per tiek laiko atsistato žarnyno mikrobiotos pusiausvyra.

Jei kenčiate nuo pilvo pūtimo ar nuo viduriavimo, gerąsias bakterijas reikėtų vartoti tol, kol sumažės ar visiškai išnyks varginantys simptomai.

Kur įsigyti probiotikų?

Elektroninėje parduotuvėje merita.lt rasite išsamią informaciją apie probiotikus, vartotojų atsiliepimus ir specialistų rekomendacijas. Pirkti internetu labai paprasta - vos per kelias minutes suformuosite savo užsakymą, o mes pasirūpinsime operatyviu užsakyto produkto pristatymu tiesiai į namus arba į pasirinktą paštomatą. Kartais mūsų elektroninėje parduotuvėje maisto papildams būna taikoma akcija, tai puiki proga juos įsigyti patrauklesne kaina. O jei turite klausimų, kviečiame susisiekti su mumis telefonu +370 699 77461 arba el.paštu info@merita.lt.