Maisto papildai kepenims
Žmogaus kepenis drąsiai galime vadinti organizmo gamybiniu padaliniu, sandėliu ir laboratorija. Šis organas - tai gyvybiškai svarbi jungtis tarp kitų kūno organų, užtikrinanti vieningą ir darnų viso organizmo darbą. Kepenys atlieka daugiau nei 500 funkcijų, iš kurių pati svarbiausia - perdirbti tai, ką žmogus suvalgo, išgeria ar įkvepia.
Už ką atsakingos kepenys?
Kepenys sveria apie 1,4 kg ir yra didžiausias organas žmogaus kūne bei stambiausia virškinimo liauka, atliekanti be galo daug gyvybiškai svarbių funkcijų.
Kepenys:
- Dalyvauja medžiagų apykaitoje: skaido riebalus, baltymus, angliavandenius, perdirba ir nukenksmina į kraują patekusias chemines medžiagas ar pavojingus medžiagų apykaitos produktus
- Gamina ir išskiria tulžį
- Dalyvauja reguliuojant cukraus kiekį kraujyje
- Kontroliuoja cholesterolio, kai kurių hormonų bei fermentų kiekį
- Kaupia B grupės vitaminus, taip pat vit. D, K, PP ir geležį
- Dalyvauja detoksikaciniuose procesuose: filtruoja kraują ir su išskirta tulžimi pašalina įvairius metabolitus, toksinų bei hormonų perteklių
- Atlieka barjerinę ir apsauginę funkciją
- Reguliuoja cirkuliuojančio kraujo kiekį
- Sintetina tam tikras medžiagas: fibrinogeną, protrombiną ir hepariną bei albuminus, alfa ir beta globulinus
- Dalyvauja metabolizuojant hormonus
- Gamina daugybę svarbių kraujo plazmos baltymų, dalyvaujančių kraujo krešėjimo procese
- Naikina senas raudonųjų kraujo kūnelių ląsteles ir perdirba jų sudedamąsias dalis
- Yra atsakingos už smegenims ir raumenims reikalingų energijos išteklių saugojimą
- Sintetina baltymus ir vitaminą A
Kokie dažniausiai pasitaikantys kepenų sutrikimai?
Kepenys – svarbiausia organizmo laboratorija, jautriai reaguojanti į kūno viduje ir išorėje vykstančius pokyčius. Jei organizmas funkcionuoja gerai, kepenys nesiunčia jokių signalų. Jei kepenys dirba puikiai, gerai veikia ir kitos organizmo sistemos: virškinimo, širdies ir kraujagyslių, griaučių ir raumenų, taip pat – kasa ir blužnis.
Kepenų ligų riziką lemia ne tik netinkama mitybą, bet ir vartojami medikamentai, apsinuodijimai, infekcijos, medžiagų apykaitos sutrikimai. Piktnaudžiavimas alkoholiu, vaistai bei riebus maistas kepenims liepia nepailstamai dirbti. Pradžioje jos sugeba susidoroti su visomis kenksmingomis medžiagomis, tačiau ilgainiui kepenų funkcija gali sutrikti.
Dažniausiai pasitaikantys, populiariausi kepenų sutrikimai yra šie:
Kepenų suriebėjimas arba nealkoholinė suriebėjusių kepenų liga. Kepenys tampa „riebios“, nes yra priverstos gaminti daugiau riebalų nei organizmui reikia, ir todėl riebalai pradeda kauptis kepenyse. Šiai ligai būdingi simptomai: pilvo padidėjimas ir pūtimas, odos pageltimas, kūno niežėjimas, skausmingas dešinysis šonas, apetito nebuvimas ir pykinimas.
Kepenų cirozė yra galutinė negydomų kepenų ligų stadija. Esant kepenų cirozei, suyra kepenų ląstelės, kepenys surandėja, sutrinka kepenų regeneracija ir funkcija. Pagrindiniai kepenų cirozės požymiai: gelta, bendras organizmo silpnumas, darbingumo sumažėjimas, miego sutrikimas, prastas apetitas, pilvo pūtimas ir padidėjimas, pykinimas ir viduriavimas, delnų ir padų paraudimas. Pagrindinis kepenų cirozės veiksnys - ilgalaikis alkoholio vartojimas.
Kepenų nepakankamumas – tai būklė, kai kepenys nebeatlieka savo pagrindinės funkcijos - valyti nuodingas medžiagas iš kraujo. Tad prastai veikiant kepenims, nuodijamas visas organizmas. Pagrindiniai požymiai: pageltusi oda, akių obuoliai, gleivinės, dėl susikaupusių skysčių padidėjusi pilvo apimtis, dažnas vėmimas, kraujavimas iš dantenų, nosies, tuštinimasis kraujingomis išmatomis. Todėl tam kad, pagerintumėme veiklą būtini papildai kepenims valyti.
Hepatitu vadinamas kepenų uždegimas, kurį sukelia infekcija, alkoholis, kai kurių medikamentų šalutinis poveikis. Hepatitas A, B ir C pasireiškia panašia simptomatika: karščiavimas, bendras silpnumas, pykinimas, vėmimas, pilvo skausmai, vėliau atsiranda sąnarių skausmai ir gelta.
Kepenų ligos yra “tylios” ir gana apgaulingos, nes kepenų pažeidimai vystosi visiškai be jokių simptomų. Kepenys neturi skausmo receptorių, todėl net ir yrant kepenų ląstelėms, nejaučiamas skausmas. Būtent todėl daugelis kepenų ligų diagnozuojama pavėluotai.
Kaip pasirūpinti, kad kepenys nesustreikuotų?
Apie 30–50% visų kepenų ligų sukelia alkoholis. Didžiausi kepenų priešai yra ir medikamentai, ypač neigiamai jas veikia tuberkuliozei gydyti skirti vaistai. Kepenis dažnai pažeidžia ir organizmo viduje vykstantys pakitimai sergant onkologinėmis ir autoimuninėmis ligomis.
Laimei, kepenys yra nuolat atsinaujinantis organas, kuriam galime padėti ir patys:
- Saikingai vartodami arba visai atsisakydami alkoholio, tabako, kofeino
- Sveikai maitindamiesi, vengdami sočiųjų riebalų ir rafinuoto cukraus
- Kasdien išgerdami pakankamą kiekį vandens ir valgydami įvairių daržovių, kuriuose yra daug skaidulų ir maistingųjų medžiagų
- Būdami fiziškai aktyvūs, vengdami streso
- Atsakingai vartodami medikamentus
- Tikrindamiesi sveikatą profilaktiniais tikslais
- Esant būtinybei į pagalbą pasitelkdami maisto papildus kepenims valyti
Kepenų sveikatai labai svarbi kasdieninė mityba. Sau ir kepenims galime padėti į kasdieninį racioną įtraukdami maisto produktus, kuriuose yra medžiagų, reikalingų organizmui gaminant įvairius enzimus, dalyvaujančius detoksikacijos procesuose. Tai - česnakai ir svogūnai, ankštiniai augalai ir kiaušiniai, kriaušės, obuoliai, brokoliai, Briuselio kopūstai, artišokai, burokėliai, morkos, kiaulpienių ir dilgėlių lapai ir daugybė prieskonių bei žalumynų.
Šiam svarbiam organui taip pat galima padėti vartojant vaistinius augalus ir specialius maisto papildus kepenims valyti, kurių sudėtyje esančios veikliosios medžiagos - natūralūs polifenoliai - skatina kepenų audinio atsinaujinimą. Tikrasis margainis ir dažinė ciberžolė – pagrindiniai ir geriausi augalai, tausojantys kepenis. Lietuvoje augantis tikrasis margainis (tiksliau – jo sėklos) padeda palaikyti normalią kepenų veiklą ir normalią ląstelių regeneraciją. Ciberžolės šaknyse aptinkamas kurkuminas gerina tulžies išsiskyrimą, stimuoliuoja kepenų veiklą ir saugo jas nuo pažeidimų, kylančių dėl vaistuose esančių cheminių medžiagų poveikio. Kadangi kurkuminą organizmas sunkiai pasisavina, jis dažniausiai turi “palydovą” - piperiną iš juodųjų pipirų. Ši medžiaga gerina iš tikrojo margainio sėklų išgaunamo silimarino aktyvumą ir ciberžolėje esančio kurkumino pasisavinimą plonajame žarnyne, iš kurio visos šios medžiagos keliauja į kraują.
Kur įsigyti maisto papildų kepenims?
Užsukę į el.svetainę merita.lt, rasite daug informacijos apie maisto papildus kepenims, atsiliepimus bei jų kainą. Internetu galima patogiai ir greitai užsisakyti norimą produktą. Taip pat visada galite užsukti pas mūsų partnerius Kaune, Vilniuje, Klaipėdoje, Panevėžyje, Šiauliuose; kurių kontaktai pateikti čia: Pardavimo vietos. Retkarčiais maisto papildams skelbiama akcija, tai puiki proga įsigyti juos pigiau. Jei turite klausimų apie maisto papildus kepenims, susisiekite su mūsų specialistais telefonu +370 699 77461 arba el.paštu info@merita.lt.