Maisto papildai vaikams
Ar vaikai gali vartoti papildus ir nuo kokio amžiaus?
Bendriniai simptomai, išduodantys, kad organizmui trūksta vitaminų, yra nuovargis, bendras ir raumenų silpnumas, nuolatinis mieguistumas, dirgli vaiko nuotaika, apetito stoka ar sulėtėjęs augimas. Apie tam tikrų medžiagų trūkumą gali signalizuoti ir gausesnis nei įprasta prakaitavimas, sutrikęs miegas. Vaiko elgesyje pastebėjus nerimą keliančius simptomus, vertėtų kreiptis į gydytoją ir atlikti specialisto paskirtus kraujo tyrimus, mat jie tiksliausiai parodo, kokių konkrečiai vitaminų ar mineralų trūksta vaiko organizme. Atlikus tyrimus ir nustačius, ko konkrečiai trūksta ir pasitarus su gydytoju bus galima priimti tinkamiausią sprendimą - pakoreguoti vaiko mitybą arba ją papildyti specialiai vaikui parinktais maisto papildais ir vitaminais imunitetui.
Išskiriama keletas maisto papildų vaikams ir paaugliams, kurie turi įtakos vaiko vystymuisi.
Vitaminas D vaikams yra ypač svarbus. Jis gerina kalcio įsisavinimą ir apsaugo nuo rachito.
Vitaminas B12. Geležies stokos anemija, dažnai pasireiškianti kūdikiams, turi įtakos kraujodaros funkcijos sutrikimams, nes organizme pritrūkus deguonies, nukenčia širdies ir raumenų sistemos.
Kraujodarai taip pat svarbus vitaminas B9 arba folio rūgštis. Ši medžiaga turi įtakos vidaus organų formavimuisi, DNR gamybai, padeda susidaryti naujoms ląstelėms. Folio rūgšties trūkumas organizme trukdo pasisavinti geležį.
Būtent todėl gydytojai dažnai kūdikiams ir vaikams skiria geležies papildus, kurių sudėtyje būna ir vitaminas B12, ir folio rūgštis.
Kitas plačiau vartojamas papildas, kurį kūdikiams, vaikams ir paaugliams reikėtų vartoti nepertraukiamai arba bent jau šaltuoju metų sezonu, yra žuvų taukai. Jeigu mama maitina kūdikį savo pienu, vaikutis omega-3 riebalų rūgščių gauna per pieną, tačiau nutraukus žindymą, žuvų taukų vaikui reikėtų duoti papildomai. Tyrimai rodo, kad omega-3 riebalų rūgštys padeda sumažinti vaikų impulsyvumą ir hiperaktyvų elgesį, gelbsti sutelkti dėmesį, gerina vaikų smegenų veiklą ir vystymąsi. Šie riebalų rūgštys yra labai svarbios vaiko augimo ir vystymosi procesuose.
Motinos pienu žindomo kūdikio organizmas aprūpinamas visais reikalingais vitaminais, mineralais ir maistinėmis medžiagomis. Žinoma, su sąlyga, kad maitinanti mama laikosi visavertės ir subalansuotos mitybos. Todėl pradėjus papildomą primaitinimą derėtų pasirūpinti, kad mažylis gautų visų jo augimui ir vystymuisi reikalingų medžiagų.
Didžioji dalis maisto papildų yra skirti vaikams nuo trejų metų, dažniausiai dėl užspringimo rizikos, nes mažesni vaikai tiesiog nemoka saugiai praryti kapsulės ar tabletės. Mažesniam nei 2 metų vaikui skirti papildai dažniausiai būna skysto pavidalo ar tirpių miltukų forma. Vaikams nuo dviejų metų ir vaikams nuo trijų metų jau galima bandyti duoti kramtomąsias tabletes ar guminukus, kurių sudėtyje yra vitaminų ir mineralų. Visais atvejais reikėtų pasikonsultuoti su vaiko pediatru, kuris geriausiai gali įvertinti, kokių vitaminų ir mineralų vaikui reikia ar trūksta.
Kuo papildai vaikams gali būti naudingi?
Augančiam organizmui labai svarbu gauti reikiamą kiekį vitaminų, mineralinių ir kitų maistinių medžiagų, nes jos, sąveikaudamos tarpusavyje, yra atsakingos už gyvybiškai svarbias organizmo funkcijas.
Sparčiai augantiems ir tvirtėjantiems vaikų kaulams yra reikalingas kalcis, o tam, kad organizmas jį tinkamai įsisavintų - būtinas ir vitaminas D.
Hemoglobino sintezei, kraujodaros procesams, stipriam imunitetui, visapusiškai vaiko raidai reikalinga geležies ir kurios vitaminas C, gerinantis jos įsisavinimą.
Vaikų ir paauglių protinei veiklai, pažintinėms funkcijoms labai svarbūs yra B grupės vitaminai, cinkas, polifenoliai.
Kaip išsirinkti papildus vaikams?
Vaikams ir paaugliams skirtus vitaminus ir maisto papildus reikėtų rinktis ypač atsakingai, geriausia - pasitarus su gydytoju arba vaistininku. Taip pat labai svarbu prieš vartojimą perskaityti informacinį lapelį ir atkreipti dėmesį į:
Vaiko amžių. Vitaminų ir papildų vaikams sudėtyje būna nurodyta RMV (referencinė maistinė vertė), nurodanti rekomenduojamą vieno ar kito ingrediento paros normą pagal amžių.
Papildo sudedamąsias dalis. Žinant, kokių konkrečiai vitaminų, mineralinių ir kitų medžiagų trūksta vaiko organizmui, atitinkamai reikėtų rinktis pakankamą jų kiekį savo sudėtyje turinčius vitaminų kompleksus, maisto papildus.
Alergenus. Ženklinimo etiketėje, kuri pateikiama ant vitaminų ir maisto papildų pakuočių, alergenai būna nurodyti specialiu šriftu, tad į juos nesunku atkreipti dėmesį, siekiant išvengti galimų alerginių reakcijų.
Papildomas medžiagas - cukrų, saldiklius, dirbtinius dažiklius ar kvapiąsias medžiagas, kurių reikėtų vengti.
Vartojimo formą. Ne visi vaikai gali saugiai nuryti tabletę ar kapsulę, todėl įvertinus individualią vaiko situaciją, vertėtų parinkti jam tinkamiausią papildo formą.
Galiojimo laiką. Jis visada būna nurodytas ant produkto pakuotės, tad nesunku patikrinti ir užsitikrinti, kad neįsigysite maisto papildų, su pasibaigusiu galiojimu.
Gamintojo ir prekybininko patikimumą. Prieš įsigyjant vieną ar kitą maisto papildą ar vitaminų kompleksą, vertėtų pasidomėti, ar šis produktas notifikuotas Lietuvoje ir visada papildus pirkti tik iš patikimų prekybininkų – vaistinių ar oficialių el.parduotuvių, jei perkate internetu.
Reikėtų prisiminti, kad sveikatai žalingas yra ne tik vitaminų trūkumas, bet ir jų perteklius. Pavyzdžiui, perdozavus vitamino C gali kilti virškinimo sistemos sutrikimai, o padauginus vitamino D - smegenų, kraujagyslių ir inkstų pažeidimai.
Dėl šios priežasties net ir subalansuoti vitaminai vaikams nuo 2 metų turėtų būti vartojami laikantis rekomenduojamų dozių ir laikomi vaikams nepasiekiamoje vietoje.